Zdena Hadrbolcová. Herečka, scenáristka, spisovatelka

Ač sama děti nikdy neměla, ve filmu a televizi se proslavila především v řadě maminkovských rolí. Maminku hrála hlavnímu hrdinovi seriálu Létající Čestmír. Maminku ztvárnila také v legendárním seriálu My z konce světa. Jako maminku jsme si mohli vidět například i v seriálu Chlapci a chlapi, kde „vychovávala“ vojína Kyslíka v podání Vladimíra Javorského.

Vzpomenete si na další role Zdeny Hadrbolcové? Určitě ano. I ve filmu byla často za maminku. Snímky František je děvkař, Návrat idiota nebo Už zase skáču přes kaluže jsou toho zářným příkladem.

Životopis Zdeny Hadrbolcové? Role maminek jí byly předurčené

Narodila se krátce před vypuknutím druhé světové války – 13. července roku 1937 v Praze v rodině úřednice. V dětství si přála být novinářkou, nakonec vystudovala francouzské gymnázium. Cizí jazyky jsou její velkou láskou dodnes, plynně se domluví nejen francouzsky, ale i italsky a anglicky.

Po maturitě směřovaly kroky Zdeny Hadrbolcové na DAMU. Nejprve studovala režii, po prvním ročníku ale přešla na herectví. V ročníku se setkala s dalšími budoucími hvězdami filmového plátna. Jen namátkou – František Husák nebo Libuše Švormová, ti oba byli jejími spolužáky.

S koncem DAMU nastoupila Zdena Hadrbolcová do svého prvního angažmá – Divadlu S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou) zůstala věrná celých třicet let. Souběžně vystupovala i na dalších scénách, například v Divadle na okraji. Po odchodu z libeňského divadla byla Zdena Hadrbolcová postupně členkou souborů Divadla Na zábradlí, Divadla Rokoko, Divadla Komedie, v roce 2004 se vrátila zpět Na zábradlí, kde hrála až do svého divadelního důchodu, do kterého odešla v roce 2014.

Zdena Hadrbolcová ve filmu a televizi?

Za svoji bohatou kariéru si zahrála v téměř 130 filmech a seriálech. Na filmovém plátně debutovala v roce 1959 v psychologickém snímku Probuzení režiséra Jiřího Krejčíka, naposledy se ve filmu objevila v roce 2019 v romantické komedii Přes prsty. Jednu z nejvýraznějších rolí ztvárnila Zdena Hadrbolcová ve filmu Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže. S ním získala na festivalu v San Sebastianu Stříbrnou mušli.

Poměrně velkou postavu paní Růženky si Zdena Hadrbolcová zahrála také v nekonečném seriálu TV Nova Ulice.

Osobní život Zdeny Hadrbolcové? Oblíbená herečka byla jednou vdaná, manželství se studentskou láskou ale vydrželo jen krátce. Životním partnerem a oporou byl herečce dlouhá léta dokumentarista Jiří Průcha, oficiální sňatek spolu ale nikdy neuzavřeli.