Zemřela Zdena Hadrbolcová. Herečka, scenáristka, spisovatelka

Ač sama děti nikdy neměla, ve filmu a televizi se proslavila především v řadě maminkovských rolí. Maminku hrála hlavnímu hrdinovi seriálu Létající Čestmír. Maminku ztvárnila také v legendárním seriálu My z konce světa. Jako maminku jsme si mohli vidět například i v seriálu Chlapci a chlapi, kde „vychovávala“ vojína Kyslíka v podání Vladimíra Javorského.

Vzpomenete si na další role Zdeny Hadrbolcové? Určitě ano. I ve filmu byla často za maminku. Snímky František je děvkař, Návrat idiota nebo Už zase skáču přes kaluže jsou toho zářným příkladem.

V pondělí 20. listopadu oblíbená herečka, která poslední měsíce života trávila po mozkové příhodě v léčebně dlouhodobně nemocných, odešla ho hereckého nebe.

Životopis Zdeny Hadrbolcové? Role maminek jí byly předurčené

Narodila se krátce před vypuknutím druhé světové války – 13. července roku 1937 v Praze v rodině úřednice. V dětství si přála být novinářkou, nakonec vystudovala francouzské gymnázium. Cizí jazyky jsou její velkou láskou dodnes, plynně se domluví nejen francouzsky, ale i italsky a anglicky.

Po maturitě směřovaly kroky Zdeny Hadrbolcové na DAMU. Nejprve studovala režii, po prvním ročníku ale přešla na herectví. V ročníku se setkala s dalšími budoucími hvězdami filmového plátna. Jen namátkou – František Husák nebo Libuše Švormová, ti oba byli jejími spolužáky.

S koncem DAMU nastoupila Zdena Hadrbolcová do svého prvního angažmá – Divadlu S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou) zůstala věrná celých třicet let. Souběžně vystupovala i na dalších scénách, například v Divadle na okraji. Po odchodu z libeňského divadla byla Zdena Hadrbolcová postupně členkou souborů Divadla Na zábradlí, Divadla Rokoko, Divadla Komedie, v roce 2004 se vrátila zpět Na zábradlí, kde hrála až do svého divadelního důchodu, do kterého odešla v roce 2014.

Zdena Hadrbolcová ve filmu a televizi?

Za svoji bohatou kariéru si zahrála v téměř 130 filmech a seriálech. Na filmovém plátně debutovala v roce 1959 v psychologickém snímku Probuzení režiséra Jiřího Krejčíka, naposledy se ve filmu objevila v roce 2019 v romantické komedii Přes prsty. Jednu z nejvýraznějších rolí ztvárnila Zdena Hadrbolcová ve filmu Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže. S ním získala na festivalu v San Sebastianu Stříbrnou mušli.

Poměrně velkou postavu paní Růženky si Zdena Hadrbolcová zahrála také v nekonečném seriálu TV Nova Ulice.

Osobní život Zdeny Hadrbolcové? Oblíbená herečka byla jednou vdaná, manželství se studentskou láskou ale vydrželo jen krátce. Životním partnerem a oporou byl herečce dlouhá léta dokumentarista Jiří Průcha, oficiální sňatek spolu ale nikdy neuzavřeli.