Zdeňka Havlíčková. Tragický osud dcery národa

Zdeňka Havlíčková. Zdroj: Volné dílo.

Byla dcerou Karla Havlíčka Borovského a snad i díky tomu byla předurčena k životu v centru pozornosti národa, který svého času oplakával jejího otce jako hrdinu obrození. Její vlastní život však zdaleka idylický nebyl. Byla sirotkem od útlého věku, její teta se tak stala její „maminkou“, zemřela ve svých 24 letech.

To vše byla Zdeňka Havlíčková. Nesla na bedrech odkaz slavného otce, přičemž sama toužila po lásce a svobodě, které jí společnost té doby nedopřála. Její životopis byl umělecky zpracován už několikrát, nejnověji v šestidílném seriálu České televize nazvaném Dcera národa. Kdo byla Zdeňka Havlíčková?

Životopis Zdeňky Havlíčkové? Národ si ji přisvojil, ona nepatřila nikomu

Zdeňka Havlíčková se narodila 23. prosince 1848 v Praze jako jediné dítě novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského a jeho ženy Julie. Od útlého věku byla obklopena intelektuálním prostředím, které formovalo její vnímání světa, část dětství strávila i v Brixenu, kde žil tatínek ve vyhnanství.

Osud malé Zdeňce příliš nepřál… jako tříletá přestála choleru, v Brixenu onemocněla černými kašlem. Krátce nato pak přišla v rychlém sledu o oba rodiče – v roce 1855 zemřela maminka Julie, o rok později pak zemřel i Karel Havlíček Borovský. Zdeňka se stala sirotkem a vyrůstala v rodině maminčiny sestry Adély Jarošové. Mimochodem, o smrti rodičů se dozvěděla až v roce 1861.

V té době se čeští obrozenci v čele s Ladislavem Riegrem rozhodli ve prospěch Zdeňky uspořádat dobročinnou loterii, aby jí zajistili věno a finančně ji zabezpečili do dospělosti. Největší sbírka, kterou český národ té zažil (snad jen kromě sbírky na Národní divadlo), měla zajistit, aby Zdeňka mohla žít a prožít důstojný život odpovídající odkazu jejího otce.

Zdeňka Havlíčková se ale rozhodla jít vlastní cestou, poněkud jinou, než jí naplánoval český národ – a to ji stálo nakonec i její místo coby „Dcery národa“. V roce 1867 se totiž zamilovala do polského důstojníka rakouské armády, což mezi českými vlastenci vyvolalo obrovský skandál a bouři nevole – z dcery národa se stala zrádkyně národa.

Další roky pak vedly v životě Zdeňky ke stále hlubší izolaci – nikdy se neprovdala a neměla děti, její život byl stále více poznamenán osamělostí a nepochopením ze strany společnosti, která na ni kladla nepřiměřená očekávání jako na „dceru národa“. Zemřela 20. září 1872 v Německém Brodě (dnešní Havlíčkův Brod) ve věku pouhých 23 let.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Žofie Kanyzová: Krásná paní a lunární kalendář

V roce 2024 uvedla Česká televize šestidílnou minisérii „Dcera národa“, která mapuje životní osudy Zdeňky Havlíčkové. Hlavní roli ztvárnila Antonie Formanová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *