Antonie Formanová. Pokračovatelka slavného rodu

Herecký talent? Antonie Formanová ho má požehnaně – a požehnaně ho i zdědila. Jejím dědečkem je režisér Miloš Forman, babičkou Věra Křesadlová, tatínkem herec Petr Forman. Moře talentu zdědila i po dědečkovi z matčiny strany – není jim nikdo jiný než spisovatel a autor Zdivočelé země Jiří Stránský.

Že je opravdu prvotřídní herečkou se potvrdilo v březnu 2022, kdy získala Českého lva za Nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli ve snímku Okupace režiséra Michala Nohejla. Přitom to nejlepší má tato mladá herečka jistě ještě stále před sebou.

Životopis Antonie Formanové? Ještě stále je na začátku kariéry

Antonie Formanová se narodila v poslední školní den roku 1998 (ano, 30. června) v rodině divadelníka Petra Formana. Syn Miloše Formana a Věry Křesadlové je známý nejen jako úspěšný divadelník. V dětském věku zazářil společně s bratrem (dvojčetem) Matějem ve filmové trilogii o rodině Homolkových režiséra Jaroslava Papouška. Maminkou Antonie Formanové je Klára Stránská, dcera spisovatele Jiřího Stránského.

Umělecké geny se u Antonie projevily poměrně brzy, ostatně stejně u jejích dvou sester. K filmu si Antonie Formanová přičichla už na střední škole. Jako studentka gymnázia natočila v roce 2016 podle vlastního námětu amatérský film Martin, po maturitě její kroky zamířily na DAMU. Tady se věnuje herectví na katedře alternativní a loutkové divadlo. Při studiu se věnuje i činohře, a to v Dejvickém divadle.

První velkou filmovou rolí Antonie Formanové byla Jana Weissová, jedna ze dvou hlavních ženských postav filmu Davida Ondříčka Dukla 61. Druhou hlavní postavu ztvárnila Ondříčkova manželka Martha Issová, která Antonii svému muži do filmu doporučila.

Další velký zápis do historie české kinematografie se Antonii Formanové podařil s filmem Okupace. Za roli Milady získala v roce 2022 Českého lva za Nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli.

Ještě k již zmíněným starším sestrám Antonie Formanové. Josefína vystudovala filozofii a věnuje se divadelní tvorbě, Emilie je absolventkou produkce na DAMU.