Ivan Mládek. Jožin z bažin, Čundrcountry show a další

Originální vypravěč origininálních příběhů, recesistických pohádek a „znalec“ německého jazyka. Kdo někdy viděl pořad Možná přijde i kouzelník, ví dobře o čem je řeč. Skvělý hráč na banjo, autor hitu Jožin z bažin a dalších více než 600 písniček. Autor a průvodce několika televizních pořadů, z nichž Čundrcountry show sledovaly miliony diváků.

To všechno je Ivan Mládek, renesanční postava a muž, který kromě výše jmenovaného zvládá i výtvarno, tvorbu deskových her a mnoho dalšího.

Životopis Ivana Mládka? Vysokou studoval s Klausem, první hudební soubor založil ještě na střední škole

Ivan Mládek je křtěný Vltavou. Narodil se 7. února 1942 v rodině právníka a nadšeného horolezce. Tuto zálibu Ivan podědil, možná právě tady je i původ později velmi populární písničky Prachovské skály.

Vzdělání? Po střední škole, kterou byla strojní průmyslovka, vystudoval Ivan Mládek Vysokou školu ekonomickou v Praze, jeho spolužákem byl pozdější politik ODS a prezident Václav Klaus. Na ekonomii Mládek přestoupil až po prvním semestru, původně začal na strojní fakultu.

Hudební kariéra? První hudební těleso založil Ivan Mládek ještě na střední škole – stalo se tak v roce 1959, skupina nesla název Storyville Jazz. V dalších letech postupně vystupuje s dalšími hudebními skupinami na pomezí jazzu a country, ve kterých může uplatnit svoji hru na banjo. K. T. O., White Stars, kde se potkal s Tomášem Linkou, Mustangové – to je jen několik z nich. V roce 1966 založil Old Time trio.

V roce 1968 odjel Ivan Mládek do Francie, kde se živil hrou na banjo a balalajku v různých pařížských klubech. Návrat do Československa si po událostech srpna 1968 rozmýšlí, nakonec se ale vrací. Pokud by se rozhodl opačně, česká hudební a humoristická scéna by zcela jistě přišla o jednu z nejvýraznějších tváří posledních desetiletí. Naštěstí, nestalo se tak.

Banjo Band vznikl tak trochu náhodou… úspěchy slaví už půl století

V prosinci 1970 stojí Ivanu Mládkovi při koncertě za zády poprvé Banjo Band. Stalo se tak pražské Lucerně, jméno skupině dali… pořadatelé. Příštích pět let se skupina rozjíždí, v roce 1975 se profesionalizuje.

Od té doby se jeho hudební kariéra rozjela naplno a trvá prakticky dodnes, i když koncertně Ivan Mládek vystupuje už jen zřídka. Za téměř půl století projel Banjo Band většinu zemí Evropy, velkolepě byl přivítán po roce 2000 v Polsku a v Rusku.

První singl (Upírova píseň) vydal Ivan Mládek v roce 1971, od roku 1973 pak natáčel pro Československý rozhlas. Postupně vydal 13 LP a 15 CD, úspěch slavily všechny. Kromě písniček a koncertování vystupoval Mládek v zábavných pořadech televize té doby. Možná přijde i kouzelník, silvestrovské estrády – všude tady zanechal nesmazatelnou stopu.

Ani po roce 1989 kariéra Ivana Mládka nestagnovala. Naopak. Obrovský úspěch zaznamenal v televizi Nova s pořady Čundrcountry show a Country estráda. Později spolupracoval s TV Barrandov, kde už ale sledovanost jeho pořadů zaznamenala pokles.

Už od mládí se Ivan Mládek věnoval i výtvarnému umění, maluje dodnes. A nutno dodat, že i v tomto ohledu je úspěšný.

Rodinný život? Poprvé se Ivan Mládek oženil v roce 1969, s manželkou Evou mají syna Štěpána, který se živí jako právník. V roce 2014 bylo manželství rozvedeno, jeho současnou partnerkou je Libuše Roubychová, se kterou má dvě malé děti.