Zemřel Josef Somr, poslední ze Tří veteránů

Josef Somr? Na první pohled nenápadný, na druhý jeden z nejoceňovanějších a divácky nejoblíbenějších herců své generace. Získal dvě Thálie, Českého lva, z rukou prezidenta Václava Klause převzal medaili Za zásluhy, obdržel i Křišťálový globus na filmovém festivalu v Karlových Varech.

15. října 2022 Josef Somr, poslední žijící z legendárních Tří veteránů, ve věku 88 let zemřel. Pojďte si připomenout nejdůležitější mezníky jeho života a profesní dráhy.

Životopis Josefa Somra? Chtěl být výpravčím, skončil v Národním divadle

Herec Josef Somr se narodil 15. dubna roku 1934 ve Vracově u Kyjova. Moravský naturel v něm pak zůstal po celou jeho kariéru. Vzdělání? V dětství chtěl být po tatínkovi železničář (výpravčí), na gymnáziu si ale nebyl jistý, jakou další cestou se vydat. Přihláška na JAMU pro něj byla víceméně znouzecnost, po herectví nijak výrazně netoužil.

Byl přijat hned napoprvé a jeho vztah k hereckému řemeslu se změnil. JAMU Josef Somr absolvoval v roce 1966, pak nastoupil do svého prvního angažmá V Českém Těšíně. Na severu Moravy vydržel dvě sezóny, pak se vrátil do jihomoravské metropole, kde tři roky hrál v Divadle bratří Mrštíků.

Do dalšího angažmá Josef Somr nastoupil v Pardubicích, v roce 1965 se pak stal členem souboru legendárního Činoherního klubu, kde ztvárnil mnoho mimořádných rolí po boku s Jiřím Zahajským, Josefem Abrhámem, Libuší Šafránkovou nebo Jiřím Hrzánem. V roce 1978 Josef Somr odešel do Národního divadla, kde strávil více než dvacet let (do roku 2001). Jeho odchod souvisel s jeho nespokojeností s uměleckým směřováním Zlaté kapličky.

Josef Somr ve filmu? Na stříbrném plátně se poprvé objevil ve filmu dvojice Kádár – Klos v roli vězeňského lékaře ve snímku Obžalovaný (1964). Jeho druhá filmová role, výpravčí Hubička ve filmu Ostře sledované vlaky podle knihy Bohumila Hrabala, už jej proslavila u mnoha generací filmových fanoušků. Tak si pamatujete legendární razítkovací scénu?

Proslavila jej „razítkovací scéna“ a Tři veteráni

Další nezapomenutelnou roli ztvárnil Josef Somr v legendární filmové pohádce Tři veteráni na námět Jana Wericha. Jeho kuchař Servác, vysloužilý dragoun Bimbác (Petr Čepek) a dragoun Pankrác (Rudolf Hrušínský) – tato trojice patří neodmyslitelně nejen k vánočním večerům.

Josef Somr byl mistrem vedlejších rolí, ve kterých dokázal být a byl nepřehlédnutelný. Zmiňme jen namátkou některé filmy, v nichž vytvořil svébytný „somrovský“ typ – Jak svět přichází o básníky, Slavnosti sněženek, Pozor, vizita, Jedna kočka za druhou, Helimadoe a další.

Josef Somr se svým výrazným hlasem prosadil také v dabingu, namluvil i celou řadu večerníčků.

Osobní život? Josef Somr žil dlouhá léta s herečkou Zuzanou Šavrdovou, děti neměli.