Margaret Thatcherová, Železná lady, zemřela

Byla první a zatím také poslední ženou v čele Velké Británie. Do dějin své země se zapsala coby nekompromisní a tvrdá politička, které dějiny přisoudily přezdívku Železná dáma (Iron lady). Margaret Thatcherová, britská premiérka v letech 1979-1990, zemřela 8. dubna 2013 na následky prodělané mozkové mrtvice.

Margaret Hilda Thatcherová, baronka Thatcherová, se narodila jako Margaret Robertsová 13. října roku 1925 Granthamu v Anglii v rodině hokynáře a komunálního politika Konzervativní strany jako jedna ze dvou sester. Vzdělání Margaret Thatcherová získala v Oxfordu, kde studovala chemii, později vystudovala na téže univerzitě i práva.

Do politiky vstoupila Železná lady a začátku padesátých let v Dartfordu, do Dolní sněmovny pak byla poprvé zvolena v roce 1959. Samozřejmě, za Konzervativní stranu. V roce 1970 se Margaret Thatcherová poprvé podívala do nejvyšších pater britské politiky, když se stala ministryní školství.

V roce 1974, po prohře konzervativců ve volbách, se Thatcherová stala stínovou ministryní životního prostředí, v roce 1975 pak byla zvolena za předsedkyni Konzervativní strany. V roce 1979, po pádu vlády Labouristů, pak svoji stranu dovedla v předčasných volbách k vítězství a stala se první ženou na postu britského předsedy vlády.

V čele britské vlády vydržela Železná lady celých jedenáct let, během kterých patřila k nejméně populárním britským ministerským předsedům vůbec – prvních několik let její vlády se neslo ve znamení růstu nezaměstnanosti (počet nezaměstnaných vzrostl z jednoho milionu na dva) a oslabení růstu vlivů odborů na hospodářství země. V zahraniční politice Margaret Thatcherová utužila spojenectví se Spojenými státy.

V roce 1990 Margaret Thatcherová z vysoké politiky odchází, na postu předsedy vlády i v čele Konzervativní strany ji vystřídal John Major. V roce 2008 začaly na veřejnost prosakovat informace o špatném zdravotním stavu baronky  Thatcherové, poslední mozkové příhoda z dubna 2013 má ak za následek smrt. Železná lady zemřela 8. dubna 2013.