Zemřel Larry Hagman, JR Ewing ze seriálu Dallas

Medical City Dallas Hospital. Právě tady zemřel v pátek 23. listopadu 2012 jeden z nejznámějších televizních padouchů vůbec – Larry Hagman, kterého si čeští televizní diváci, tedy spíše divačky, mohli nejsnáze zapamatovat jako protřelého naftového magnáta JR Ewinga ze seriálu Dallas.

Larry Harman (celým jménem Larry Martin Hagman) se narodil 21. září roku 1931 ve Fort Worth v Texasu, v herecké rodině – jeho matka hrála na Broadwayi, od roku 1938 pak účinkovala ve filmech společnosti Paramount.

Sám Larry začínal jako herec po druhé světové válce, první herecké krůčky učinil na prken dallasského divadla Margo Jonese.  Herectví jej ochránilo před korejskou válkou – stal se členem armádního divadelního spolku, se kterým bavil obecenstvo v západní Evropě, která se vzpamatovávala z druhé světové války.

Po propuštění z armády začal Larry Harman hrát na Broadwayi, v roce 1951 se poprvé objevil na televizní obrazovce v seriálu Search for Tomorrow, první velký úspěch zaznamenal v roce 1965 ve sci-fi seriálu I Dream of Jeannie. Za svoji kariéru si zahrál Larry Hagman v několika desítkách televizních seriálech a filmech, svoji nejslavnější roli pak ztvárnil v seriálu Dallas – jeho JR Ewing, postava bytostně záporná, byl u diváků dokonce oblíbenější než jeho bratr Bobby, kladný hrdina, kterého si zahrál Patrick Duffy.

Během celé své kariéry bojoval Larry Hagman s démonem alkoholu, na začátku devadesátých let se dostal tak daleko, že každý den vypil i šest lahví šampaňského. Výsledek? Cirhóza jater, ke které se přidala rakovina – v roce 1995 se Harman musel podrobit transplantaci jater a zcela změnit své dosavadní životní návyky.