Zemřel Vladimír Krutov, hokejová legenda sovětské éry

Makarov, Larionov, Krutov… gól! Kolikrát jsme tohle slyšeli. A kolikrát jsme útočníky první pětky sovětské sborné proklínali, když gól padl za záda československých brankářů.

Vladimír Krutov už bohužel žádný gól nevsítí. Dnes, několik dnů po svých dvaapadesátých narozeninách, zemřel v jedné z moskevských nemocnic, kam byl převezen s bolestmi v neděli večer, na vnitřní krvácení. Zprávu o tom přinesla ČTK a další média.

Vladimír Krutov. Levé křídlo Green line, přezdívané Tank

Vladimír Krutov se narodil 1. června 1960, v osmdesátých letech 20. století patřil k největším oporám sovětského hokeje. Pod vedením trenéra Viktora Tichonova se stal pětkrát hokejovým mistrem světa, dvakrát vyhrál olympijské hry (v Sarajevu 1984 Calgary 1988) a jednou Kanadský pohár (1981), byl členem nejúdernější pětky sborné, které se podle barvy tréninkových triček říkalo Green line – společně s dalšími útočníky Sergejem Makarovem a Igorem Larionovem, záda jim kryl neprostupný obranný val v podobě dvojice Vjačeslav Fetisov a Alexej Kasatonov.

Pro svůj zarputilý styl hokeje byl Krutov přezdíván „Tank“, dokázal skórovat i z příležitostí, které by jiní považovali za předem ztracené. V roce 1987 byl jmenován Hráčem sezóny v Sovětském svazu, titul sovětského šampiona získal v dresu armádního klubu CSKA Moskva (opět pod trenérem Tichonovem) celkem dvanáctkrát.

Vladimír Krutov, který je mnohými hokejovými fanoušky i odborníky považován za vůbec nejlepší levé hokejové křídlo 80. let, si po roce 1989 na jednu sezónu vyzkoušel i kanadsko-americkou NHL – hrál za Vancouver Canucks, kam odešel společně s Igorem Larionovem.

V NHL se neprosadil. Chyběl mu Tichonovův drill.

V Kanadě se bohužel Krutov neprosadil, přibral a po roce (a 66 odehraných zápasech v NHL) odešel do švýcarského Curychu, odkud po dvou sezónách přestoupil na sever Evropy, do švédského Ostersunds IK. Po sezóně 1995/1996 Vladimír Krutov, Člen Síně slávy IIHF,  svoji kariéru ukončil, v posledních letech působil jako hráčský agent a trenér.

Slavnou pětku snů opustil první hokejový hrdina. Zbylá čtyřka truchlí, stejně tak jistě truchlý i Viktor Tichonov, Krutovův slavný trenér, který své geniální levé křídlo přežije (je mu 82 let).