Alois Hadamczik skončil u hokejové reprezentace

Alois Hadamczik, již bývalý trenér hokejové reprezentace,  se narodil 20. června roku 1952 v Kravařích v německy mluvící rodině, sám se český jazyk naučil až na základní škole.

Po té se Alois Hadamczik vyučil strojním zámečníkem, po vyučení pracoval jako údržbář na Nové huti Klementa Gottwalda (NHKG) v Ostravě. Vzdělání si Alois Hadamczik později doplní, když vystuduje strojní průmyslovku (začíná ji studovat jako jedenadvacetiletý po svatbě s manželkou Sylvou), vysokou školu pak dálkově vystuduje ve druhé polovině osmdesátých let, jeho studijním oborem je trenérství na FTVS UK v Praze.

Jako hráč Alois Hadamczik hraje postupně za Kravaře, Opavu či Nový Jičín, vůbec nejvyšší soutěž, kterou jako aktivní hokejista hraje je 1. národní liga, kterou hraje za tým Tatra Kopřivnice.

Trenérskou kariéru zahájil Alois Hadamczik v Třinci, který začíná trénovat v roce 1984. V roce 1990 odchází trénovat do Německa, kde působí dvě sezóny. Po návratu trénuje krátce Olomouc a Vítkovice, pak se vrací na místo, kde jako trenér začínal – v sezóně 1995/96 pak poprvé přivede původně třetiligový  hokejový Třinec do hokejové extraligy. V sezóně 1997/98 získal Alois Hadamczik s Třincem v hokejové extralize stříbrné medaile, o rok později pak bronz.

Další extraligové úspěchy slaví Alois Hadamczik ve Vítkovicích, kam z Třince odchází v roce 2000. Hned v sezóně 2000/2001 získali vítkovičtí hokejisté pod Hadamczikovým vedením bronzové extraligové medaile, o rok později pak stříbrné.

Další dvě sezóny pak Alois Hadamczik působil jako trenér HC Sparta Praha – během dvou sezón získal se Spartou dvakrát bronz. Zatím poslední velký Hadamczikův ligový úspěch je extraligové stříbro s Vítkovicemi v roce 2009.

Reprezentace a Alois Hadamczik? První námluvy začínají již v roce 2002, kdy ale nakonec dostává přednost Slavomír Lener. Hadamczik se stává trenérem hokejové reprezentace do 20 let, s níž v roce 2005 získává bronzové medaile na mistrovství světa. krátce poté je Alois Hadamczik vybrán za trenéra české hokejové reprezentace, u které nahrazuje Vladimíra Růžičku a se kterou do roku 2008, kdy je odvolán, získá dva cenné úspěchy – bronz na zimních olympijských hrách 2006 a stříbro na mistrovství světa ve stejném roce.

V roce 2008 se na místo hlavního trenéra české hokejové reprezentace vrací Vladimír Růžička. V roce 2010, kdy Růžičkovi končí smlouva, se Alois Hadamczik k reprezentaci vrací. Na postu reprezentačního trenéra působí dodnes, na mistrovství světa 2011 jeho tým po vítězství 7 :4 nad Ruskem získal bronzové medaile.

Alois Hadamczik je také známý podnikatel, byl mimo jiné spolumajitele fotbalového Baníku Ostrava, v rodných Kravařích vybudoval sportovní areál.

Alois Hadamczik je ženatý, s manželkou Sylvou má syna Marcela a dceru Nicol, jeho bratrem byl známý fotbalový trenér Evžen Hadamczik.

Po předchozích neúspěších, kdy na MS 2013 skončilo národní mužstvo pod jeho vedením sedmé a po Olympijských hrách v Soči 2014, kdy mužstvo vypadlo již ve čtvrtfinále sám na nátlak veřejnosti a médií, odstoupil.