Jiří Ovčáček: Mluvčí prezidenta Zemana

Mluvčí bývalého prezidenta Miloše Zemana, muž, u kterého často nevíte, kdy vyjadřuje názory Hradu a kdy svoje vlastní. Jiří Ovčáček, ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Životopis muže, který se tak ostře vyhrazuje vůči „pražské kavárně“, jak nazývá názorové odpůrce Miloše Zemana? Jiří Ovčáček se narodil 13. ledna roku 1979 v Praze, v hlavním městě také absolvoval střední vzdělání, když studoval na Arcibiskupském gymnáziu (maturoval ale na gymnáziu Pod Vyšehradem). Po gymnáziu studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, nicméně nedostudoval.

Po odchodu z vysoké školy se začal Jiří Ovčáček profilovat coby žurnalista, dva roky patřil mezi přispěvatele komunistického plátku Haló, noviny, později působil jako redaktor Blesku a Práva.

V letech 2005-2006 působil Jiří Ovčáček jako zástupce ředitelky tiskového odboru Úřadu vlády (v době, kdy byl na postu premiéra Jiří Paroubek), v roce 2006 se stal zároveň vedoucím píáristou ČSSD a neoficiálním tiskovým mluvčím Jiřího Paroubka.

Ten jej odvolal v roce 2007 za nepříliš jasných okolností, důvodem údajně bylo vynášení informací ohledně rozvodu Jiřího Paroubka do bulvárních médií. Jiří Paroubek Ovčáčka nazval „nechutným podrazákem“, za tento svůj výrok se mu nakonec musel omluvit a zaplatit odškodné 50 tisíc korun.

Po odchodu z Lidového domu se Jiří Ovčáček stal redaktorem deníku Právo, aby se na začátku prosince 2013 stal mluvčím nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana. Na tomto postu se Jiří Ovčáček „proslavil“ několika kauzami, z nichž ta patrně nejslavnější se týká českého novináře Ferdinanda Peroutky a jím údajně sepsaného článku Hitler je gentleman.