Zemřel Richard Sacher – likvidátor StB

JUDr. Richard Sacher se narodil 1. září 1942 v Úpicích a zemřel 27. února 2014 v Červeném Kostelci. Byl český a československý politik Československé strany lidové, po sametové revoluci ministr vnitra Československa a poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění.

Richard Sacher se stal v roce 1969 placeným funkcionářem lidové strany, v této době získal maturitu a dálkově vystudoval právnickou fakultu v Praze. Byl krajským tajemníkem ČSL v Ústí nad Labem, později zaměstnancem Ústřední kanceláře ČSL.

V 80. letech se dostal Richard Sacher do sporu s ústředním tajemníkem ČSL Josefem Andršem a byl dočasně odvolán ze stranických funkcí (odkazoval na politické myšlenky bývalého předsedy ČSL Františka Tomana a udržoval kontakty s křesťanským disentem). V roce 1982 se ale vrátil a stal se vedoucím Ústřední politické školy ČSL v Klínci u Prahy.

V přípravě na sjezd ČSL v roce 1987 zorganizoval Richard Sacher s přítelem disidentem Václavem Malým podpisovou akci usilující o odvolání tehdejšího ústředního tajemníka strany Josefa Andrše (petice byla ale vyzrazena a sjezd proběhl pod kontrolou starého vedení). V říjnu 1988 se Richard Sacher obrátil formou dopisu na členy ÚV ČSL a požadoval větší příklon ke křesťanským zásadám. Byl ale odmítnut a zbaven všech funkcí ve straně.

Do politiky se opět dostal Richard Sacher v roce 1989, kdy se stal ústředním tajemníkem ČSL. Zasedl rovněž ve vládě, nejdříve byl v prosinci 1989 ministrem bez portfeje a pak od konce prosince 1989 do června 1990 ministrem vnitra Československa. Provedl mnoho změn včetně rozpuštění Státní bezpečnosti v únoru 1990. Richard Sacher byl kritizován za nezvládnutí transformace resortu do nových poměrů a později byl obviňován, že připustil skartaci mnohých svazků o StB.

Ve volbách roku 1990 byl Richard Sacher zvolen za KDU-ČSL do Sněmovny lidu. Ve Federálním shromáždění setrval do voleb roku 1992. V září 1990 post předsedy strany ale získal Josef Lux.

Na začátku roku 1992 začal navazovat Richard Sacher veřejně styky s politiky prokomunistického Levého bloku, jeho strana jej vyzvala, aby ukončil členství v KDU-ČSL, později vyloučila.

V roce 2000 neúspěšně kandidoval Richard Sacher do senátu na Náchodsku jako nestraník za ČSSD.

V roce 2007 oznámilo Vojenské zpravodajství, že Richard Sacher byl evidován jako spolupracovník vojenské kontrarozvědky VKR před rokem 1989.

Richard Sacher zemřel po dlouhé nemoci 27. února 2014 v Hospicu Anežky České v Červeném Kostelci.