Zemřel sexuolog Radim Uzel

Radim Uzel v několika větách? Jedna z nejznámějších postav české sexuologie, pokud ne vůbec nejznámější. Vysokoškolský pedagog. Autor mnoha knih a článků, kterými popularizoval svůj obor v očích nejširší veřejnosti. Příležitostný herec a moderátor. Hlavní postava reklamních spotů na pánské prostředky na podporu potence, které doslova zlidověly. A také muž, který od roku 2020 bojoval s rakovinou žaludku. Svůj boj sexuolog Radim Uzel prohrál 2. května 2022.

Životopis Radima Uzla? Narodil se jako pohrobek, slávu si vydobyl na poli sexuologie

Radim Uzel se narodil 27. března 1940 v Ostravě v rodině docenta analytické chemie pražské Karlovy univerzity. Tatínka ale nikdy nepoznal – zemřel pět měsíců před jeho narozením. Mužským vzorem mu proto v dětství byl strýc.

Radim Uzel vystudoval gymnázium v Orlové (maturoval v roce 1957), ve studiu pak pokračoval na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Absolvoval v roce 1963. Po studiích pracoval na gynekologických odděleních několika nemocnic, například v Ústí nad Orlicí nebo Brně. Jako lázeňský lékař několik roků působil ve Františkových lázních. Od sedmdesátých let působil Radim Uzel v Ostravě.

Sametová revoluce v roce 1989 znamenala v životě MUDr. Radima Uzla stěhování do Prahy. Nastoupil do Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. Od roku 1993 byl Radim Uzel čestným předsedou Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu. Jako pedagog Radim Uzel působil na 2. lékařské fakultě Karlovy univerzity.

Radim Uzel se několikrát pokoušel i o politickou kariéru

Radim Uzel byl činný i jako politik. Na začátku devadesátých let se stal tváří politické strany Nezávislá erotická iniciativa, za kterou se stal členem pražského zastupitelstva. Po roce 2000 kandidoval nejprve za Stranu zelených a poté Stranu přátel Miloše Zemana do Senátu a za národní socialisty do Poslanecké sněmovny. Neuspěl ani v jednom případě.

V roce 2020 Radim Uzel obdržel státní vyznamenání Za zásluhy z rukou prezidenta Miloše Zemana.

S Radimem Uzlem jsme se mohli mnohokrát setkat i na plátnech kin a televizních obrazovkách, koneckonců, divadlo hrál ochotnicky už od mládí. Malou roli měl například ve filmech Bastardi 2, Zůstane to mezi námi či 10 pravidel jak sbalit holku. Radim Uzel byl častým hostem televizních talkshow, zahrál si v necelé desítce seriálů.

MUDr. Radim Uzel byl ženatý, s manželkou Helenou spolu byli přes 50 let. Jejich dcera Kateřina se narodila v roce 1967.