Zemřela herečka Eva Klepáčová, manželka Josefa Zímy

V padesátých letech byla na roztrhání. Šla z role do role. Prvním filmem, ve kterém si zahrála, byl snímek Na konci města z roku 1954. Nejslavnější filmovou roli si pak zahrála od dva roky později, kdy byla Káčou ve filmové adaptaci divadelní hry Jana Drdy Hrátky s čertem. A do třetice, její hlas k nám každoročně promlouvá o Vánocích. Byla to právě Eva Klepáčová, kdo propůjčil svůj hlas Nastěnce v legendárním Mrazíkovi.

V pondělí v noci Eva Klepáčová, životní partnerka herce a zpěváka Josefa Zímy, ve věku 79 let zemřela.

Na jevišti Realistické divadla strávila 34 let

Eva Klepáčová se narodila 2. května roku 1933 v Praze jako nejmladší ze tří sourozenců, jejím otcem byl tanečník Antonín Klepáč. Herectví, zpěv, tanec. Ke kumštu měla Eva Klepáčová blízko už jako dítě, začínala v Dismanově dětském uměleckém rozhlasovém souboru, na jevišti stála poprvé ještě jako dítě, statovala ve Vinohradském divadle.

Po střední škole vystudovala herectví na DAMU, do svého prvního divadelního angažmá nastoupila do Severočeského divadla v Liberci.

V roce 1957 se Eva Klepáčová vrátila do Prahy, když přijala nabídku stát se členkou souboru Realistického divadla Zdeňka Nejedlého (pro neznalé, jedná se o dnešní Švandovo divadlo na Smíchově). Na této scéně pak setrvala celých 34 let.

Na divadelním jevišti ztvárnila Eva Klepáčová mnoho různých výrazových typů, hrála například ve Strakonickém dudákovi či v dramatech Hodina mezi psem a vlkem nebo Dostojevského Bratrech Karamazových.

Dvě slavné role. Ve filmu Káča, v dabingu Nastěnka

Do dějin českého filmu se Eva Klepáčová zapsala ponejvíce jako Káča ve slavných Hrátkách s čertem. Film na motivy divadelní hry Jana Drdy natočil režisér Josef Mach v roce 1956, dodnes je pravidelně reprízován.

Hrála také hlavní roli Heleny ve filmu Bořivoje Zemana Slečna od vody (1958), ve filmu Karla Kachyni Tenkrát o vánocích (1959) si zahrála roli Vlasty. V roce 1954 se objevila také ve známém snímku z cirkusového prostředí Cirkus bude.

Další malé role dovolil husákovský režim Evě Klepáčové, které se po roce 1968 ocitla na indexu a nesměla veřejně vystupovat, až na začátku osmdesátých let, kdy si zahrála ve snímcích Ta chvíle, ten okamžik (1981) a Když rozvod, tak rozvod (1982).

Po sametové revoluci se Eva Klepáčová objevila ještě ve dvou filmech, v  roce 1996 si zahrála v oscarovém Koljovi Jana Svěráka, v roce 2001 pak ve filmu pro děti Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko.

Eva Klepáčová po zákazu vystupování působila v reklamě a především v dabingu, načítala filmové a televizní dokumenty, její neslavnější dabingovou rolí je již zmíněná Nastěnka z Mrazíka. V roce 2007 dostala Cenu za celoživotní mistrovství v dabingu, udělovanou v rámci Cen Františka Filipovského.

Celoživotním partnerem Evy Klepáčové byl herec, konferenciér a zpěvák Josef Zíma. Poznala jej ve svých šestnácti letech v kavárně Hybernia, k jejich sblížení pak došlo za studií na DAMU. Vzali se v roce 1958, krátce na to se manželům narodila dcera Zuzana. O společné cestě napsali manželé i knihu – jmenuje se Princ a káča a v  roce 2001 ji vydalo nakladatelství Eminent.