Josef Kemr. Dnes by oslavil devadesátiny

Chčije a chčije. Slavná věta dědy Komárka ve filmové komedii Na samotě u lesa zlidověla. Josef Kemr, jehož ústy děda Komárek promlouval, by se dnes dožil devadesátky.

Josef Kemr se narodil 22. června 1922 v Praze. Herecké řemeslo jej začalo přitahovat už jako malého chlapce, ve svých jedenácti stál poprvé na jevišti jako komparsista v operetě Oskara Nedbala Polská krev na scéně Divadla na Vinohradech. Když se rozhodovalo, čím jednou bude, táhlo jej to k divadlu. A k filmu, který už si také zkusil. Tatínek ale rozhodl jinak – hraj si, ale nejdříve vystuduješ. Josef poslechl a vystudoval obchodní školu.

I za studií ale Josef Kemr hrál. Na divadle i ve filmu, ve třicátých letech se objevil v chlapeckých rolích ve filmech Tulák Macoun, Lízin let do nebe, Cesta do hlubin študákovi duše a dalších. V roce 1942 sběhl k herectví  docela – sotva dokončil obchodní školu, přijal Josef Kemr angažmá u kočovné divadelní společnosti A. Budínské-Červíčkové, kde strávil zbytek války.

V roce 1945 Josef Kemr nastoupil v kladenském divadle, v roce 1947 pak jednu sezónu hrál na scéně žižkovského Divadla Akropolis. Mezi roky 1948 a 1950 Josef Kemr působil v Divadle S. K. Neumanna, dalších pět let pak patřil mezi členy souboru Městských divadel pražských. Poslední divadelní štací Josefa Kemra se pak stala Zlatá kaplička, na scéně Národního divadla strávil tři desítky let.

Josef Kemr byl hercem, který nerozlišoval mezi rolí velkou a malou. Do každé dal kus své duše a kus svého srdce. Od rolí chlapeckých  se postupně propracoval v herce, který v každé své roli hledal především charakter a to, co je v člověku dobré. Na divadle, ve filmu i televizi vytvořil přes tři stovky rolí, postavy, které si zahrál, byly nepřehlédnutelné.

Josef Kemr byl všestranně talentovaný. Talent komediální prokázal ve filmech Dovolená s Andělem a Anděl na horách, později pak ve filmových hitech Na samotě u lesa či Marečku, podejte mi pero (jako Plha), role podivínů, kteří jako kdyby vypadli z obrazů Francisca da Goyi, si zahrál v Markétě Lazarové, Kladivu na čarodějnice či v Devátém srdci. Na televizní obrazovce se Josef Kemr proslavil po boku Jiřího Sováka v seriálu Chalupáři, zahrál si i v dalších slavných seriálech doby – v Cirkuse Humberto či v Dobré vodě.

Josef Kemr vždy byl a je vnímám jako člověk hluboce věřící a morálně integrovaný. I proto odmítl v roce 1968 otevřeně okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Manželkou Josefa Kemra byla o jedenáct let starší herečka Eva Foustková (zemřela v roce 1977), po její smrti žil s herečkou a asistentkou režie Národního divadla Marikou  Skopalovou. Pokud je vám její příjmení povědomé, ano, je to sestra herce Svatopluka Skopala.

Josef Kemr byl výborným hercem, i tu nejmenší roli dokázal zahrát tak, jako by to byla role hlavní. Dnes by se dožil devadesáti let.