Zemřela Vlasta Janečková, režisérka televizních Kamarádů

Smutná zpráva se dnes objevila v médiích. V pondělí 27. února 2012 zemřela po dlouhé těžké nemoci Vlasta Janečková, populární (televizní) režisérka a scénáristka a manželka herce Petra Štěpánka.

Stačí dvě slova – Kamarádi, Zlatovláska. Ano, Kamarády, třináctidílný seriál pro děti z prostředí pražské Malé Strany, ve kterém se v roli Válečka poprvé výrazněji (a nezapomenutelně, viďte) zapsal do povědomí diváků Marek Eben a Zlatovlásku, televizní film z roku 1973, ve kterém ztvárnil titulní roli Jiříka Petr Štěpánek, známe určitě všichni.

Vlasta Janečková byla autorkou (ať již jako režisérka či scénáristka) více než stovky televizních pořadů, převážně se věnovala tvorbě pro děti.  Byla nekorunovanou královnou české televizní pohádky. Jen namátkou názvy několika pohádek, které režírovala – Čertův švagr, O chudém královstvíčku, O podezíravém králi, Motanice, Kouzelný cedníček, Až já budu královna a další.

Prvním filmem, který Vlasta Janečková natočila, byl studentský snímek Strach z roku 1956. Kromě Kamarádů je autorkou několika dalších televizních seriálů, patrně nejznámějším je My holky z Městečka (1986).

Méně často Vlasta Janečková vystupovala jako herečka – na samém konci padesátých let se objevila v epizodní roli ve filmu Zbyňka Brynycha Žižkovská romance, v roce 1954 pak po boku Josefa Vinkláře odehrála hlavní roli ve filmu Jana Valáška Mladá láska.

Své poslední televizní pořady natočila Vlasta Janečková v letech 2001-2002 (byly to pohádky Brnění a rolničky a O princi Truhlíkovi), poté se umělecky odmlčela.