John Irving sedmdesátiletý – 2. března!

John Wallace Blunt, Jr., známý spíše jako John Irving, se 2. března dožívá sedmdesátky. Jeden z čtenářsky nejoblíbenějších amerických spisovatelů posledního půlstoletí je velmi dobře znám i tuzemským čtenářům. Kdo by neznal – Svět podle Garpa, Pravidla moštárny, Syn cirku nebo z posledního autorova období Noc na Klikaté řece či Dokud tě nenajdu.

Irvingovy knihy se nejen vždy báječně četly, vznikaly podle nich neméně úspěšné filmové adaptace. K filmové verzi knihy Pravidla moštárny si Irving napsal sám scénář a obdržel za něj nejvyšší americké filmové ocenění – Oscara. Ostatní adaptace tak úspěšné nebyly, chybělo jim Irvingovo kouzlo (nebyl autorem scénáře). Takto například Irving komentoval filmového Garpa, v němž ztvárnil (a vůbec ne špatně) roli hlavního hrdiny, který má celoživotní strach ze svého „Spodního Výra“, Robin Williams:  „Nevadí mi, co tam dali, ale to, co vynechali.“

Irving je mistrem velkých literárních ploch, hrdě se hlásí k odkazu a stylu Charlese Dickense, ovlivnil ho i Gabriel García Márquez či  Günter Grass. V České republice Irvingovy knihy vydává nakladatelství Odeon.

Své české fanoušky slíbil John Irving navštívit už v roce 2007, kdy se měl zúčastnit knižního veletrhu Svět knihy, nakonec se cesta ze zdravotních důvodů neuskutečnila. V únoru 2011 ale Irving přeci jen Českou republiku v rámci evropského turné navštívil.

Co Johnu Irvingovi přát? Samozřejmě zdraví. A také hodně sil, aby potěšil nás, své čtenáře, ještě alespoň jednou skvělou knihou. Po svém, po irvingovsku.