Zendaya. Skvělá nejen jako Chani v bestselleru Duna

Je výbornou herečkou, stejně tak dobře zpívá či tančí. Objevila se v mnoha kasovních trhácích – Spiderman, seriál HBO Euforie, za kterým získala Cenu Emmy, naposledy pak dva díly nové filmové adaptace legendární sci-fi ságy Duna.

Zendaya je známá nejen svým uměleckým talentem, ale i aktivismem a snahou o pozitivní změnu ve společnosti. Je vzorem pro mladé lidi po celém světě, což potvrzuje i její zařazení mezi 100 nejvlivnějších lidí světa časopisem Time v roce 2022.

Zendaya. Co prozradí její životopis?

Narodila se jako Zendaya Maree Stoermer Coleman 1. září 1996 v Oaklandu, v Kalifornii. Jejími rodiči jsou Claire Stoermer, učitelka na základní škole, a Kazembe Ajamu Coleman (má afroamerické kořeny a nigerijský původ, a je též učitelem), má ještě pět dalších sourozenců.

Už Zendayino dětství naznačovalo, jaké bude její budoucí životní směřování. Už v šesti letech se s kamarády ze základní školy Fruitvale, na kterou chodila a kde učila její matka, zapojila do divadelního představení u příležitosti Měsíce černošské historie. Ve věku osmi let se pak přidala k hip-hopové taneční skupině Future Shock Oakland a dva roky také strávila tancem hula s Academy of Hawaiian Arts​​.

Zendaya a herectví? Kariérní průlom přišel s rolí Rocky Blue v seriálu Disney Channel „Shake It Up“ (Vzhůru do tance), který běžel od roku 2010 do 2013. Po něm následovala hlavní role v seriálu „K.C. Undercover“ (K.C. na tajné misi) mezi roky 2015 a 2018.

Ve filmu se Zendaya poprvé objevila v roce 2017 ve snímku „Spider-Man: Homecoming“ (Spider-Man: Návrat domů), kde si zahrála po boku Toma Hollanda.

Její herecký výkon v dramatu HBO „Euphoria“ (Euforie) jako Rue Bennett, teenagerky bojující s drogovou závislostí, jí vynesl dvě ocenění Emmy Awards. V roce 2021 se Zendaya zapsala po povědomí rolí Chani v novém zpracování románu Duna, byť v první dílu slavné ságy byla na plátně ne více než 10 minut. Díl druhý ji pak proslavil po celém světě, její prostor tu byl mnohem zásadnější – hraje partnerku hlavního hrdiny v podání Timothée Hal Chalameta.

Jako zpěvačka debutovala Zendaya v roce 2011 singlem „Swag It Out“. Později vydala album „Zendaya“, singl „Replay“ dosáhl vysokých pozic v hitparádě Billboard Hot 100. Píseň „Rewrite the Stars“ z filmu „Největší showman“ (The Greatest Showman) s Zacem Efronem dosáhla mezinárodního úspěchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *