Simona Peková. Na první hlavní roli čekala do 68 let

Jsou herci a herečky, které se hlavní filmové role nedočkají celou svoji kariéru. A pak jsou tu další, kteří jsou do hlavní role ve filmu obsazeni ve věku, kdy už možná ani nedoufali, že se to ještě stane.

Do druhé skupiny patří například Simona Peková, kterou do svého snímku Přišla v noci v jejích 68 letech obsadila dvojice režisérů Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček. Za hlavní roli Valérie navíc získala  Cenu české filmové kritiky pro Nejlepší herečku.

Životopis Simony Pekové? Herectví zdědila po otci

Herečka Simona Peková, rozená Simona Vidláková (je dcerou předčasně zemřelého herce, scénografa a choreografa Ladislava Vidláka) a později provdaná jako Simona Koudelková, přišla na tento svět 13. února 1955 v malebném městě Třebíč. Později přijala příjmení svého otčíma, třebíčského lékaře Richarda Pekovi.

Simona Peková vystudovala gymnázium ve svém rodném městě, než se rozhodla pro uměleckou dráhu a zapsala se na brněnskou JAMU, kde v roce 1979 absolvovala obor činoherní herectví​​.

Svoje první divadelní angažmá získala Simona Peková v brněnském Divadle na provázku, později přešla do Divadla bratří Mrštíků, v jehož souboru strávila většinu 80. let minulého století. V devadesátých letech se krátce stala ředitelkou Nadace Archa Chantal, avšak její srdce zůstávalo věrné divadlu, a tak se vrátila na scénu v Divadle Husa na provázku a nakonec se v roce 2007 usadila v HaDivadle​​.

Kromě působení na prknech, která znamenají svět se Simona Peková objevila v menších rolích v několika filmech – „Zapomenuté světlo“, „Nuda v Brně“, „Dědictví aneb kurvahošigutntag“, to je jen několik z nich.

V poslední době ji zaznamenali i televizní diváci, je jednou z tváří satirického seriálu České televize „Dobré ráno, Brno!“ V roce 2023 pak přišla první hlavní filmová role, když ji dvojice režisérů Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar obsadili do svého snímku „Přišla v noci“. Za svůj výkon v tomto filmu obdržela Cenu české filmové kritiky​​.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *