Jaroslav Rudiš: Nebe pod Berlínem nebo punk v Helsinkách?

Jaroslav Rudiš, český spisovatel a scénárista, v současné době vedle Michala Viewegha asi mediálně nejznámější český spisovatel vůbec, se narodil 8. června roku 1972 v Trutnově.

Životopis Jaroslava Rudiše? Dětství strávil Jaroslav Rudiš v Lomnici nad Popelkou, v nedalekém Turnově pak vystudoval gymnázium. Po gymnáziu pak odešel do Liberce, kde na Technické univerzitě vystudoval na pedagogické fakultě německý jazyk a dějepis.

V letech 2001-2002 žil Jaroslav Rudiš v Berlíně, kam také umístil děj své prvotiny Nebe pod Berlínem (2002), za kterou získal v roce 2002 Cenu Jiřího Ortena pro spisovatele do 30 let. Nebe pod Berlínem bylo přeloženo do několika jazyků a česky vyšlo v několika vydáních.

Společně s výtvarníkem Jaromírem 99 napsal Jaroslav Rudiš v letech 2005 komiksovou trilogii Alois Nebel, jednotlivé díly se jmenovaly Bílý potok (2003), Hlavní nádraží (2004) a Zlaté hory (2005). Podle trilogie byl v roce 2011 natočen úspěšný celovečerní film Tomáše Luňáka s Miroslavem Krobotem v hlavní roli, který podnítil zájem o romány Jaroslava Rudiše mezi nejširší veřejností.

V roce 2006 vydal Jaroslav Rudiš svůj druhý román, nazvaný Grandhotel (byl zfilmovaný Davidem Ondříčkem také v roce 2006. scénář psal sám Rudiš). Třetí román, nazvaný Potichu, vyšel Jaroslavu Rudišovi roce 2007.

V roce 2010 vydal Jaroslav Rudiš svůj zatím poslední román poněkud netradičního názvu Konec punku v Helsinkách.

Kromě literární práce se Jaroslav Rudiš věnuje také psaní divadelních her, společně s Petrem Pýchou napsal hru Léto v Laponsku, oceněnou Cenou Alfréda Radoka za rok 2005 a Cenou Českého rozhlasu ve stejném roce. Společně s Páchou jsou autory i další divadelní hry – jmenuje se Strange Love a poprvé byla uvedena v roce 2007.