Markéta Davidová. Má český biatlon novou „Koukalovou“?

Ještě před týdnem po sprintu v německém Ruhpoldingu věřil asi jen málokdo z nezasvěcených, že hned na další štaci biatlonového Světového poháru bude v italském středisku Anterselva slavit ve stejné disciplíně vítězství – Markéta Davidová, vycházející hvězda českého biatlonu skončila až padesátá.

Jenže, každý závod je jiný, každý začíná startem a končí cílem – a kdo jednou neuspěje, může příště vyhrát. A právě se to se Markétě, dvaadvacetileté půvabné blondýnce z Janova nad Nisou, povedlo. Poprvé se v závodě dostala na stupně vítězů – a hned na ten nejvyšší. Formu potvrdila v závodě s hromadným startem, v němž skončila druhá.

Životopis Markéty Davidové? Naše největší biatlonová naděje současnosti pochází z Janova nad Nisou, kde se narodila 3. ledna roku 1997. Sport měla v krvi od malička – tatínek byl basketbalista, maminka hrála volejbal. Markéta Davidová a biatlon? Na lyžích běhala (a vyhrávala) od školních let, v roce 2010 poprvé zkusila kombinaci běhu a střelby – a u biatlonu už zůstala.

Na velkou biatlonovou akci Markéta vyjela poprvé v roce 2014, kdy se zúčastnila svého prvního mistrovství světa juniorů. V Raubiči skončila mezi dorostenkami na konci první třicítky. O rok později si na šampionátu v Cheile Gradistei vedla už mnohem lépe – ve vytrvalostním závodě na 10 km byla bronzová, ve sprintu jí stupně vítězů uteklo jen o vlásek, když skončila čtvrtá.

Od roku 2016 Markéta Davidová závodí mezi dospělými, s českou reprezentací od té doby odjela takřka všechny závody Světového poháru, na zimních olympijských hrách si dojela pro sympatické 15. místo ve sprintu, v závodě s hromadným startem byla osmnáctá. V minulé sezóně se ještě jednou vrátila na juniorský šampionát, ve finském Otepää poprvé dosáhla na zlato ve stíhacím závodě.

Jak si povede Markéta Davidová, podle mnohých nástupkyně Gabriely Koukalové, v bílé stopě dál? Držme jí palce, ať je zlatá co nejčastěji. A to nejen ve Světovém poháru, ale i na mistrovství světa a olympijských hrách – ty má při svém věku před sebou ještě nejméně dvoje.