Výročí dne – 14. srpna: Zemřel Miki Volek, král českého rokenrolu

Rokenrol mu byl vším. Společně s Pavlem Sedláčkem patřil k průkopníkům rokenrolu v socialistickém Československu, v šedesátých letech byl vůbec největší tuzemskou bigbeatovou hvězdou. Když vyšel Miki Volek v černých slunečních brýlích na pódium, publikum šílelo… Dopadl podobně jako mnozí další slavní – propadl alkoholu a drogám, zemřel opuštěný a v zapomnění. Bylo mu pouhých 53 let.

Životopis

Miki Volek se narodil 21. května roku 1943 v Uherském Hradišti v rodině armádního důstojníka. Byl jedináčkem, po předčasné otcově smrti pak vyrůstal jen s matkou. Učil se na klavír, pak přibral kytaru, jeho snem bylo studium bicích na konzervatoři. Bohužel, některé sny se neplní, Miki nebyl na konzervatoř přijat, přednost dostali jiní tři uchazeči. Miki se stal rekvizitářem na Barrandově.

A pak přišel rokenrol. Hudba, se kterou se Miki Volek ztotožnil. Až moc ztotožnil. Ale od začátku. První skupinou, ve které Miki Volek hrál a zpíval a kterou spoluzaložil, se jmenovala Crazy Boys. První rokenroly zpíval Miki Volek německy a měl za to, že je to tak správně. Rokenrol totiž poprvé slyšel na deskách, které dostal od tety z Rakouska.

Byl samozřejmě v němčině a Miki si prý myslel, že jazykem bigbeatu je němčině. Teprve další rokenrolový matador Pavel Sedláček jej uvedl na pravou míru a naučil jej zpívat anglicky, jazykem, který Miki sice úspěšně deklamoval, ale nerozuměl mu…

V roce 1963 dostal Miki Volek nabídku, která nemohl odmítnout – začal zpívat se stále slavnější skupinou Olympic, s níž vystupoval v divadle Semafor. U semaforského publika byl populární přinejmenším stejně jako začínající Karel Gott nebo Waldemar Matuška, stál na stejném pódiu jako Pavel Bobek, Yvonne Přenosilová nebo Josef Laufer.

Když přišla éra Beatles a „starý“ rokenrol zamířil na okraj zájmu hudebních fanoušků, byla to pro Mikiho Volka velká rána. Ani Olympic už nebyl, co býval. Petr Janda začal s kapelou mířit do poklidnějších vod mainstreamového rocku, Miki Volek nakonec skupinu v roce 1966 na vlastní žádost opustil.

V sedmdesátých letech byl Miki Volek za zenitem, jen příležitostně vystupoval s Country beatem Jiřího Brabce, občas si zazpíval s kapelou Samuels Pete Kaplana, druhý dech začínal chytat coby zpěvák skupiny Transit. A pak se dočkal svého prvního alba – v roce 1984, dvacet poté, co prožil okamžiky největší slávy. Deska s názvem Miki Volek. Miki Volek? Miki Volek! vyšla v hudebním vydavatelství Panton a oslovila jen Mikiho věrné příznivce. Comeback se nekonal…

Začátek devadesátých let nezastihl Mikiho Volka v nejlepší kondici – dlouholetá závislost na alkoholu a lécích, která ještě zesílila po rozpadu krátkého manželství, dokonala své 14. srpna roku 1996, kdy Miki Volek ve svém žižkovském bytě zemřel. Král českého rokenrolu odešel sám. Jeho tělo našli až po deseti dnech.