Výročí dne – 16. červen 1904: Bloomsday, svátek románu Odysseus Jamese Joyce

Všichni jej známe, málokdo jsme jej četli. Odysseus Jamese Joyce je velkolepé románové dílo, pohříchu ale také dílo, které se čtenáři jen velmi nesnadno daří dešifrovat. Pokud vůbec dočte do konce. Já dočetl. Na čtvrtý pokus, ale dočetl.

Proč připomínám Odyssea právě 16. června? Za prvé, právě v tento den si James Joyce v roce 1904 poprvé vyšel s budoucí manželkou Norou Barnacle po Dublinu. Za druhé, právě v tento den se vydal na pouť Dublinem v roce 1904 také Leopold Bloom, hrdina Joyceova homérského eposu o 18 kapitolách a 280 000 slovech. A za třetí, právě v tento den se už 58 let slaví Bloomův den. Bloomsday.

První Bloomsday dopadl bledě. Organizátoři podlehli. Irskému pivu

Ten vůbec první  se konal v den padesátého výročí dne, kdy se na cestu vydal Bloom. V jeho stopách se vydali kritik John Ryan, básník Anthony Cronin, romanopisci Patrick Kavanagh a Brian O’Nolan a Joyceův bratranec Tom Joyce, zubař. Posnídali Bloomovy oblíbené smažené ledvinky a ve vypůjčených drožkách se vydali na cestu.  Jejich putování bohužel nedospělo cíle, únava zapříčiněná nadměrnou konzumací irského piva se ukázala být nepřekonatelnou.

Bloomsday se od té doby pořádá každoročně, největší oslavy probíhají logicky v samotném Dublinu. Irští fanoušci díla Jamese Joyce veřejně předčítají celý slavný román (rekordem je prý 36 hodin nepřetržitého čtení), lidé nosí historické kostýmy, celé zástupy se vydávají po cestě, kterou v roce 1904 putoval Dublinem James Joyce s Norou Barnacle a poté Leopold Bloom.

Při stém výročí Bloomovy cesty slavila i irská prezidentka

Největší oslavy Bloomova dne Dublin zažil v roce 2004 – sté výročí Bloomova putování oslavilo irské hlavní město několik měsíců trvajícím festivalem, nazvaným ReJoyce Dublin 2004 (probíhal od 1. dubna do 31. srpna 2004). Slovní hříčka vyzývala, aby si Dubliňané znovuužili Joyce. Dubliňané poslechli. Slavnostního průvodu se 16. června 2004 zúčastnily desítky tisíc Joyceových fanoušků, v čele průvodu šla v historickém kostýmu irská prezidentka Mary McAleeseová.

Bloomsday se neslaví pouze v Dublinu. Slaví se po celém světě, tradičně (od roku 1994) v maďarském Szombathely, fiktivním rodišti Leopolda Blooma, ve Philadelphii, kde je v Rosenbachově muzeu uchováván rukopis Odyssea či v italském Terstu, kde první část Joyceova románu vznikala.

V roce 2011 proběhla oslava Bloomsday i na Internetu, v sociální síti Twitter, bohužel, loňský účet @11usses je již nefunkční.

Bloomsday dnes? Nesnesitelná lehkost komerce

Dnes se z Bloomsday stal svátek pro nejširší veřejnost, tak jako mnoho jiných událostí je už jen komerčním odleskem myšlenky připomenout si něco, co nemá být zapomenuto, v tomto případě Jamese Joyce a jeho díla. I tak ale stojí Bloomsday za připomenutí. Nám fajnšmekrům může být komerce ukradená. Nám stačí ledvinky a trocha irského piva. Na zdraví. Na přípitek. Na Joyce. Na Blooma. A taky na Štěpána Dedala.

Na Bloomsday vzpomenul Marcel Kupka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *