Zemřel Miroslav Štěpán, bývalý komunistický prominent

Dnes zemřel komunistický politik, který se stal symbolem pádu režimu v roce 1989 – Miroslav Štěpán. Těsně před pádem komunistického režimu v roce 1989 patřil ke špičkám politických struktur, jako vedoucí tajemník KSČ v Praze byl zodpovědný za tvrdé zásahy policie proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne v lednu 1989 a za potlačení studentského pochodu 17. listopadu téhož roku.

Nakonec se stal symbolem odcházející komunistické moci, když jej během projevu vypískali dělníci pražských továren – komunistický režim padl a Miroslav Štěpán s ním.

Miroslav Štěpán se narodil 5. srpna roku 1945 v Lounech, než vstoupil do politiky působil jako zemědělský inženýr. Ještě jako student vysoké školy se začal politicky angažovat, na začátku husákovské normalizace působil jako tajemník městského výboru Socialistického svazu mládeže v Praze.  

Od roku 1977 do roku 1989 pak stál v čelé Mezinárodního svazu studentstva. V roce 1988 se Miroslav Štěpán stal vedoucím představitelem KSČ v Praze, ve stejném roce se stal také členem ÚV KSČ. V Praze Miroslav Štěpán působil také jako velitel ozbrojené složky komunistické strany – Lidových milicí.

Během Sametové relovuce v roce 1989 se Miroslav Štěpán „proslavil“ svým projevem před dělníky v pražské ČKD, kde prohlásil, že není na světě jediná země, kde byl „patnáctileté děti rozhodovaly o tom, kdy odstoupí prezident“. Jeho projev přerušil pískot a nakonec tento moment znamenal jeden z posledních hřebíčků do rakve režimu.

Ještě na konci roku 1989 byl Miroslav Štěpán odvolán ze všech svých funkcí, v roce 1990 byl odsouzen ma 2 a půl roku vězení za rozkaz použít proti demonstrantům v Praze (v říjnu 1988) slzný plyn a vodní děla). Z vězení byl propuštěn po polovině trestu.

V neděli 23. března 2014 Miroslav Štěpán po krátké těžké nemoci zemřel.