Zemřel válečný zločinec László Csatáry

V roce 2012 jej Centrum Simona Wiesenthala, stíhající uprchlé a nepotrestané válečné zločince z doby druhé světové války, zařadilo na seznam deseti nejhledanějších nacistických válečných zločinců. László Csatáry, celým jménem László Csizsik-Csatáry.

V roce 1944 se z pozice velitele maďarské policie v židovském ghettu ve východoslovenských Košicích aktivně účastnil deportací židovského obyvatelstva do Osvětimi a nese přímo odpovědnost za smrt tisíců slovenských Židů. Za své zločiny byl československým soudem v roce 1948  odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti. Rozsudek nikdy nebyl vykonán – Csatáry uprchl na konci války do Kanady, kde se s falešnou identitou skrýval do roku 1997, kdy se vrátil do Maďarska.

Důvodem bylo hrozící odhalení a deportace. V Budapešti byl Csatáry držen v domácím vězení, snaha o jeho vydání na Slovensko skočila neúspěchem. 10. srpna László Csatáry ve věku 98 let zemřel podle maďarského tisku na zápal plic v jedné z budapešťských nemocnic.

László Csatáry – životopis

Narodil se 4. března roku 1915  v obci Mány v Maďarsku (tehdy v Rakousku-Uhersku) a od čtyřicátých let sloužil u maďarské královské policie. Jako velitel pak v roce 1944 stál za deportacemi slovenských a maďarských Židů z ghetta v Košicích do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, dle historických pramenů nese zodpovědnost za odvlečení až 15 700 osob.

Na konci války uprchl László Csatáry do Kanady, kde o sobě tvrdil, že je jugoslávské národnosti a požádal o občanství. Toho se dočkal v roce 1955. Po celou dobu svého kanadského pobytu žil Csatáry v Montrealu. Když byla v roce 1997 odhalena jeho pravá totožnost, byl kanadského občanství zbaven – před vyhoštěním uprchl do rodného Maďarska, kde dlouhou dobu žil pod falešným jménem neobjeven.

V roce 2012 byl László Csatáry zatčen v Budapešti a držen v domácím vězení, když na jeho přítomnost v Maďarsku upozornilo vídeňské Centrum Simona Wiesenthala. V červenci téhož roku požádali o jeho vydání slovenské úřady, které chtěli zahájit nový proces.

Bohužel, jejich snaha nebyla úspěšná. Csatáry spravedlnosti unikl. 10. srpna zemřel ve věku požehnaných 98 let na zápal plic. Na rozdíl od svých obětí prožil dlouhý, plnohodnotný život. Jako nemálo dalších nacistických zločinců.