Výročí dne – 7. dubna 1827: John Walker prodává první krabičku zápalek

Sulphurata Hyper-Oxygenata Frict. Nic vám to neříká? Právě pod tímto názvem bylo prodáno vůbec první balení zápalek. Stalo se tak 7. dubna roku 1827.

Prodávajícím byl John Walker, chemik a lékárník z městečka Stockton-on-Tees ve Skotsku, který sirky, fungující na principu tření, náhodou vynalezl o rok dříve.

John Walker sice první sirky, tzv. friction-lights – třecí zápalky, prodal, jejich vynálezcem ale není. Historie zápalek sahá mnohem hlouběji než do dvacátých let 18. století. Už v pravěku přišel člověk na to, že rychlé tření dvou dřívek zažehne jiskru stejně jako křesání kamenů. V době antického Říma pak legionáři k zapalování ohně používali tzv. sírové hůlky, kterými stačilo škrtnout o kámen a zapálily oheň. A konečně – od dob raného středověku se standardem při rozdělávání ohně stalo křesadlo, vynález, jenž prý do Evropy přinesli Maurové.

Historie zápalek tak, jak je známe dnes, se začala psát s koncem 17. století, kdy Henning Brand objevil fosfor – chemický prvek, který snadno a ochotně hoří. Někdy až moc ochotně. Mnozí vynálezci se o tom měli přesvědčit doslova na vlastní kůži.

V polovině 18. století se pak v bohatých rodinách začíná objevovat tzv. turínské světlo, skleněná trubička se sirným knotem, uloženým v bílém fosforu – stačilo zatáhnout a hořel oheň. Jenže sklo je sklo.

Teprve 19. století představilo zápalky podobné těm dnešním – Francouz Chancel začal v roce 1805 vyrábět sirky namáčecí, v roce 1827 přišel náš známý John Walker, v roce 19832 pak jejich snažení korunoval v roce 1832 Johann Fridrich Kramerer z Ludwigshafenu, považovaný za definitivního vynálezce fosforové třecí zápalky. V roce 1839, v poslední říjnový den, se pak začíná psát slavná historie sirkařské výroby v Sušici v jihozápadních Čechách, která přetrvala dodnes.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Lenka Bradáčová. Vrchní státní zástupkyně

Ale to je už zase jiná kapitola. My si pro dnešek zapamatujme, že první sirky prodal John Walker. Stalo se tak 7. dubna roku 1827.