Karel Kopáč. Hlava orlického gangu

Devadesátá léta jsou v novodobé české historii spojena nejen s návratem demokracie. V devadesátkách se o slovo přihlásil i zločin v té nejodpudivější podobě. Vraždy nepohodlných svědků, zbavování se bílých koní a obchodních partnerů, likvidace kohokoli prakticky pro pár korun.

Jestli nějaký případ vyčnívá, je to kauza orlických vražd. V čele gangu, který má na svědomí život pěti lidí, stál Karel Kopáč. Minulý čas v předešlé větě má své opodstatnění. Karel Kopáč, který po odhalení gangu spolupracoval s policií, spáchal 15. dubna 2004 ve věznici v Kuřimi sebevraždu.

Ale zpátky na začátek. Karel Kopáč se narodil 3. června 1960 a byl vyučeným frézařem. Se soudní mocí měl jednu zkušenost – byl podmíněně odsouzený za krádež. Po vyučení se živil jako noční vrátný a pak vyhazovač v nočních klubech a na diskotékách.

Jeho největší koníček té doby? Bojová umění. Cvičil v posilovně v Praze-Podolí. V této době začala Kopáčova krátká kariéra u policie. Ano, Karel Kopáč nastoupil do Útvaru rychlého nasazení (URNA), kde při výcviku patřil mezi nejlepší.

Málo peněz, slabý výcvik – to byly dva z důvodů, proč Kopáč URNU po třech měsících opustil a vrátil se ke kariéře vyhazovače. Tentokrát ve vinárně Narcis, kde se v té době scházely špičky pražského podsvětí. V té době už si nechával říkat Karlos.

Po odchodu od policie se Karel Kopáč živil kromě prodejem zbraní – ty nakonec začal používat i vykonavatel vražd orlického gangu Ludvík Černý. Těch bylo nakonec mezi lety 1991-95 pět, sám Kopáč se na zločinech skupiny podílel do roku 1994. V lednu toho roku si totiž při autonehodě těžce poranil páteř. Zranění ho upoutalo na invalidní vozík. Vladimír Kuna, další z členů gangu, který jel s ním, vyvázl bez těžších zranění.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Julius Streicher. Antisemita

K zatčení Karla Kopáče došlo v roce 1995 po vylovení sudů s těly obětí ze dna Orlické přehrady. Šéf orlického gangu nezapíral, naopak, s vyšetřovateli ochotně spolupracoval – ostatní členové zločinného spolku se totiž snažili veškerou vinu hodit na něj.

Soud s orlickými vrahy trval dva roky, v dubnu 1997 byly vyneseny rozsudky. Karel Kopáč byl odsouzen na 21 let. Trest si celý neodseděl – 15. dubna 2004 se oběsil na šňůrce od pyžama oběsil ve věznici v Kuřimi.