Legasov, Ščerbina, Ďatlov. Jak se vyvíjely jejich osudy po černobylské tragédii?

26. duben už navždy zůstane dnem, který má lidstvo spojeno s největší jadernou katastrofou v historii. Právě toho dne totiž došlo v roce 1986 k havárii v Černobylské jaderné elektrárně na severu Ukrajiny (tehdy byla součástí Sovětského svazu) – vybuchl reaktor číslo 4, typ RBMK-1000.

Černobylská katastrofa byla popsána a rozebrána snad už ze všech úhlů pohledu. Co se ale stalo s některými hlavními aktéry řešení katastrofy? Jak dopadli například Valerij Legasov, Boris Ščerbina, Anatolij Ďatlov či potápěči Valerij Bezpalov, Boris Baranov a Alexej Ananenko, kteří krátce po havárii dobrovolně vstoupili do zaplavených prostor pod reaktorem, aby otevřeli ventily a zabránili další explozi?

Valerij Legasov na tiskové konference IAEA ve Vídni. Zdroj: Imagebanka MAAE, CC BY-SA 2.0 a Wikipedia.org

Valerij Legasov dva roky po Černobylu spáchal sebevraždu

Po černobylské katastrofě se Valerij Legasov aktivně podílel na řešení následků havárie a vedl vědecký tým, který se snažil zjistit příčiny exploze a navrhnout opatření pro zlepšení jaderné bezpečnosti. Také se podílel na přípravě zprávy o havárii pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (IAEA) a byl jedním z hlavních řečníků na konferenci této organizace v roce 1986 ve Vídni.

Jeho návrhy na zlepšení bezpečnosti sovětských jaderných elektráren byly nezřídka ignorovány nebo bagatelizovány úřady, což vedlo k jeho značné frustraci a zklamání. Nakonec byl 27. dubna 1988 nalezen ve svém domě nedaleko Moskvy nalezen mrtev – spáchal sebevraždu.

Práce Valerije Legasova byla oceněna až po rozpadu Sovětského svazu – „za odvahu, pevnost a hrdinství, které osvědčil při likvidaci následků nehody v jaderné elektrárně v Černobylu“ byl v roce 1996 prezidentem Borisem Jelcinem oceněn titulem Hrdina Ruské federace.

Boris Ščerbina zemřel čtyři roky po havárii. Jestli na následky radiace, se nikdy nepodařilo potvrdit

Boris Ščerbina byl v době černobylské havárie vicepremiérem Sovětského svazu a vedoucím státní komise pro řešení černobylské havárie. Přestože hrál klíčovou roli v řešení následků tragédie, byl později kritizován za nedostatečnou reakci a zpočátku bagatelizování situace – i k samotné evakuaci města Pripjať dal souhlas až 36 hodin po výbuchu.

Boris Ščerbina zemřel v srpnu 1990 na následky srdečního selhání, které mohlo být způsobeno jeho vystavením radiaci během práce na místě havárie – s jistotou se to ale říct nedá, ještě v roce 1988 zakázal tehdejší komunistický režim sovětským lékařům uvádět radiaci jako příčinu smrti nebo nemoci. Důvody zákazu není jistě potřeba nijak dál rozvádět.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Sadako Sasaki. Dívka, která složila tisíc papírových jeřábů... a zemřela

Anatolij Ďatlov. Zemřel 9 let po události na rakovinu kostní dřeně

V okamžiku černobylské havárie byl Anatolij Ďatlov zástupcem hlavního inženýra a vedoucím směny během testu, který nakonec vedl ke katastrofě. Při vyšetřování havárie byl obviněn ze zanedbání povinností a odsouzen k deseti letům vězení. Podle soudu se Ďatlov provinil především rozhodnutím pokračovat v testu navzdory varovným signálům a nedostatečným bezpečnostním opatřením. Ďatlov rozsudek nepřijal, tvrdil, že nebyl plně informován o rizicích probíhajícího testu a že havárie byla způsobena nedostatečným návrhem reaktoru.

Z vězení byl Anatolij Ďatlov propuštěn v roce 1991 – příčinou byly zdravotní problémy, které měly patrně příčinu ve vysokých dávkách ozáření během černobylské havárie. I po propuštění pokračoval ve snaze obhájit svou roli při havárii až do své smrti. Napsal knihu s názvem „Černobyl: Jak se to stalo“, ve které se pokusil vyvrátit obvinění a kritiku vůči své osobě. Zemřel 13. prosince roku 1995 v Kyjevě na rakovinu kostní dřeně. Ta se u něj s pravděpodobností rovnající se jistotě rozvinula jako následek ozáření v Černobylu.

Alexej Ananěnko, Valerij Bezpalov a Boris Baranov. Na hrdiny z kanálů pod Černobylem se rychle zapomnělo

Alexej Ananěnko, Valeri Bezpalov a Boris Baranov. Nebýt tří strojních inženýrů, kteří se po havárii vydali do kanálů pod reaktorem otevřít ventily a vypustit nahromaděnou vodu, mohla černobylská havárie skončit globální katastrofou. Osudy tří hrdinů po Černobylu jsou prakticky neznámé, podle sovětské propagandy všichni tři zemřeli krátce po splnění úkolu a byli pohřbeni v zinkových rakvích.

Pravdou nicméně je, že Alexej Ananěnko, Valeri Bezpalov a Boris Baranov svoji misi úspěšně dokončili a v roce 2018 jim tehdejší ukrajinský prezident Petro Porošenko udělil Řád za hrdinství. Ananěnko a Bespalov převzali svá ocenění osobně, Baranov, který zemřel v roce 2005, byl oceněn in memoriam.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Robin Gibb, zakládající člen Bee Gees, podlehl včera, 20. května, rakovině