Zemřel Milan Kundera. Spisovatel, jehož životopis je plný velkých okamžiků

Žert, Směšné lásky, Kniha smíchu a zapomnění, Nesnesitelná lehkost bytí… to je jen několik názvů románů, jejich autorem je jeden z nejvěhlasnějších českých spisovatelů posledních několika desítek let Milana Kundery. I když českých… Milan Kundera žil od roku 1975 v emigraci ve Francii, o čtyři roky jej československý komunistický režim zbavil občanství, a i když mu bylo v roce 2019 navráceno, jeho dílo (psané od dob emigrace výhradně francouzsky) si přisvojila země galského kohouta.

MIlan Kundera. Zdroj Wikipedia.org

V úterý 11. července 2023 Milan Kundera ve věku 94 let zemřel. Zůstalo dílo, které oslovuje čtenáře celého světa. Je jen škoda, že nikdy nebylo oceněno Nobelovou cenou za literaturu. Zcela jistě by si ji zasloužilo.

Mnoho dalších ocenění ovšem Milan Kundera získal. To první z roku 1963, kdy obdržel Státní cenu Klementa Gottwalda. Následovaly (namátkou)  Cena Svazu československých spisovatelů (1968), Premio Mondello (1978), Cena Jaroslava Seiferta (1994) či Herderova cena (2000). Kromě toho je čestným občanem Brna (od roku 2010) a má Řád Čestné legie (od roku 1990). V roce 2012 Milan Kundera svoji sbírku ocenění rozšířil o prestižní Prix de la Bibliotheque nationale de France 2012.

Životopis Milana Kundery? Jako literát debutoval v roce 1945, na výsluní literatury strávil šest desítek let

Milan Kundera se narodil 1. dubna 1929 v Brně, tehdy Československu. Jeho otec byl hudebník a hudební vědec, což mělo výrazný vliv na Kunderovu lásku k hudbě a později i na jeho psaní. Milan Kundera vystudoval literaturu a estetiku na Univerzitě Karlově v Praze, kde získal doktorát v roce 1952.

Během svých studií se přidal k komunistické straně, ale byl vyloučen v roce 1950 a znovu v roce 1970 za své názory a kritiku režimu. Jeho první román Žert(19 67) byl kritickým pohledem na komunistický režim v Československu a byl zakázán cenzurou. Stejně dopadlo filmové zpracování režiséra Jaromila Jireše z roku 1968, ve kterém hlavním postavu Pavla Zemánka ztvárnil Jiří Somr.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Vladislav Vančura. Spisovatel jako odvážný hlas doby

Po sovětské invazi v roce 1968 emigroval Milan Kundera v roce 1975 do Francie, kde se stal profesorem na univerzitě v Rennes a později na prestižní École des Hautes Études en Sciences Sociales v Paříži. Roku 1979 získal francouzské občanství.

Jeho díla, psaná nejprve v češtině a později ve francouzštině, jsou přeložena do mnoha jazyků. Nejznámější z nich je Nesnesitelná lehkost bytí (1984), který se podobně jako například Žert dočkal filmového zpracování. To ale samotného Kunduru zklamalo, od devadesátých let 20. století pak již svoje díla filmovat nedovoluje. Z pohledu literárního je ale román Nesnesitelná lehkost bytí dílem zlomovým – právě tato kniha proslavila Milana Kunderu po celém světa, když byla přeložena do téměř 50 jazyků.

Dílo Milana Kundery se vyznačuje filozofickou hloubkou, ironií, zamyšlením nad historií a politikou, a zaměřením na osobní a intimní stránky lidského života. Každý z jeho příběhů je světem sám pro sebe, světem, do kterého se jistě vyplatí se ponořit.

Mnohem více než Kunderovy literární kvality ale širokou veřejnost zaujala v roce 2008 aféra, kterou rozpoutal časopis Respekt a podle které měl být Milan Kundera zodpovědný za zatčení západního agenta Miroslava Dvořáčka v roce 1950. Přesněji řečeno, měl jej udat. Kundera vinu odmítl, vše nakonec vyznělo do ztracena.