Jakub Smolík. Jen blázen žárlí…

Narodil se jako Jaroslav, ale znáho ho jako Jakuba. Roky největší slávy prožil před rokem 1989, přesto se ještě v roce 2003 stal v anketě Český slavík Skokanem roku. Jeden z jeho největších hitů (Víš) hraje dodnes rocková kapela Keks (Jsi jednoduchá a voníš vesnicí… znáte?), v jeho podání je zapomenutý. To vše je Jakub Smolík, český zpěvák, jež se z hvězdy country stal hvězdou populární hudby a miláčkem publika. Hlavně toho ženského.

Jakub Smolík. Jeho životopis je spojený s kytarou

Narodil se v západočeských Domažlicích 18. září 1959, vyrůstal ale na břehu řeky Sázavy v obci jménem Hradové Střimelice. Mimochodem, v této obci žije oblíbený zpěvák s rodinou v přestavěné stodole i dnes.

Vzdělání? Jakub Smolík je absolventem Strojní průmyslové školy v Kolíně, oboru se ale prakticky nikdy nevěnoval. Už v roce 1975 totiž založil se svým spolužákem country kapelu Traveléři. Další muzikantské zkušenosto Jakub Smolík získával na vojně – sloužil mezi roky 1978- 80 v Českých Budějovicích, kde spoluzakládá taneční orchestr Horizont. Kapela byla úspěšná a pro Jakuba to byl jasný signál, že profese muzikanta není nedostižným snem.

V roce 1982 se pak Jakub Smolík rozhodl pro studium na pražské konzervatoři Jaroslava Ježka. Přitom hraje a zpívá v několika rockových skupinách. Zásadní zlom v kariéře pak přijde v roce 1986, když začíná vystupovat s Lucií Bílou a skupinou Maximum Petra Hanniga. Výsledkem spolupráce je i první velký hit Jakuba Smolíka – Až se ti jednou bude zdát… Určitě jej znáte, že?

Petr Hannig, který Jakuba objevil pro českou pop-music, stál také za změnou zpěvákova jména – původně se jmenoval po otci Jaroslav. Ještě před Sametovou revolucí se Jakub Smolík vydal na velké turné po tehdejším Sovětském svazu – během dvou let tady odehrál přes šest desítek koncertů.

Po roce 1989 čekal spoustu tehdejších hvězd a hvězdiček české populární hudby strmý pád – svoboda přála novým žánrům a novým tvářím, tváře okoukané najednou neměly publiku co dát. Jakub Smolík mezi „okoukané“ rozhodně nepatřil, i v nových společenských pořádcích se dokázal dostat na vrchol. Vydává alba Víš, Jen blázen žárlí či Zachraňte milenky, je zároveň hvězdou pop-music i country scény. Vidět je Jakub Smolík dodnes, jeho písničky poslouchá už další generace hudebních fanoušků.