Český herec Martin Růžek, rodným jménem Erhard Martin, se narodil 23. září 1918 v Červeném Kostelci. Ve své kariéře prošel několika divadelními scénami, kde ukázal svůj herecký talent.
V roce 1944 si zvolil pseudonym Martin Růžek, který byl inspirován jeho strýcem Otmarem Růžkem, významným členem odbojové organizace Obrana národa, který byl popraven nacisty.
Umělecký životopis Martina Růžka? S divadlem si začal v Mladé Boleslavi
Růžkova kariéra začala hned po válce v Mladé Boleslavi, kde se kromě herecké profese věnoval divadelní režii a psal hry pro děti. Později pak krátce působil v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a Národním divadle v Brně.
Od roku 1963 až do konce roku 1990 byl pak Martin Růžek kmenovým členem souboru činohry pražského Národního divadla. Jeho herectví se vyznačovalo hlubokou psychologickou analýzou lidských typů, přesvědčivostí a moderními výrazovými prostředky.
Martin Růžek se objevil ve více než stovce filmových rolí, jmenujme například snímky „Tam na konečné“, „Poslušně hlásím“, „Princezna se zlatou hvězdou na čele“ (tady si zahrál slavnou roli krála Kazísvěta) či „V erbu lvice“. Ve filmu se Martin Růžek často objevoval v rolích charakterově ne právě pozitivních.
Ať už to byl už zmíněný pohádkový král Kazisvět, biskup ve snímku Kladivo na čarodějnice režiséra Otakara Vávry… už jeho samotný zjev jej prvních desetiletích kariéry ve filmu přímo předurčoval pro záporné role. Přesto zbyl prostor i pro role charakterní a kladné, především pak v mnoha a mnoha televizních seriálech a inscenacích, v nichž si zahrál.
Martin Růžek byl také vášnivým fanouškem fotbalu, v roce 1966 se pak dokonce stal předsedou Odboru přátel Slavie. V roce 1982 jej na tomto slávistickém postu vystřídal další herec se slabostí pro „sešívané“ – Josef Vinklář.
Na konci života oblíbeného herce sužovaly velké zdravotními problémy. V roce 1994 ho postihla mozková mrtvice a následně infarkt. Martin Růžek zemřel 18. prosince 1995 v Praze. Jeho práce a talent zůstávají důležitou součástí české divadelní a filmové historie.