Zemřel Alexej Navalnyj, představitel opozice proti Putinovi

Alexej Anatoljevič Navalnyj? Dlouhá léta byl nejznámějším představitelem demokratické opozici proti Vladimíru Putinovi, který si pro sebe v Rusku uzurpoval moc. Režim se jej pokusil zbavit „tradičním“ způsobem – nechal jej otrávit. Po záchraně života v Německu se rozhodl pro návrat do vlasti, i když věděl, že bude prakticky ihned zatčen a odsouzen.

Nakonec byl odsouzen na 9 let, trest si odpykával ve stále se zhoršujících podmínkách v trestaneckých koloniích na Sibiři. Tady také nakonec zemřel – stalo se tak 16. února 2024. Navalnému bylo pouhých 47 let.

Životopis Alexeje Navalného? Postavit se režimu znamenalo být pronásledován

Alexej Anatoljevič Navalnyj se narodil 4. června 1976 v obci Butyň v Moskevské oblasti v rodině, která měla kořeny na Ukrajině, a vyrůstal ve městě Obninsk. Studoval práva na Ruské univerzitě družby národů a později pak také finance na Finanční univerzitě v Moskvě. V roce 2010 strávil Alexej Navalnyj půl roku na Yaleově univerzitě v rámci programu Yale World Fellows.

Alexej Navalnyj před soudem. Zdroj: Евгений Фельдман / Новая газета, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Politická hvězda Alexeje Navalného začala zářit v roce 2009, kdy se stal hlasitým kritikem korupce v Rusku a polodiktátorského režimu Vladimira Putina. Alexej Navalnyj se podílel na organizování demonstrací a psal články do ruských periodik. Jeho kritický postoj vůči vládnoucí straně Jednotné Rusko, kterou označil za „stranu podvodníků a zlodějů“, se stal široce uznávaným a používaným sloganem.

V roce 2011 pak zveřejnil důkazy o korupčních skandálech v Rusku, včetně transakce s nemovitostmi a ropovodu Východní Sibiř – Tichý oceán. Od té doby byl pro Putinův režim prakticky „mužem na odstřel“.

Alexej Navalnyj byl pak aktivní během protestů v Moskvě v roce 2012 po parlamentních volbách a byl zadržen a několikrát odsouzen na 15 dní. Po propuštění z vězení byl označen BBC za „možná jedinou výraznou opoziční osobnost, která se v Rusku za posledních pět let objevila“, Amnesty International jej označila za ruského „vězně svědomí“.

V následujících letech byl Navalnyj několikrát odsouzen a vězněn v souvislosti se svými politickými aktivitami a obviněními z korupce, které byly a jsou považovány za politicky motivované.

Alexandr Navalnyj se také pokusil vstoupit do komunální politiky – kandidoval v roce 2013 na funkci moskevského starosty, kde skončil druhý s 27 % hlasů za kandidátem Putinovy strany Jednotné Rusko Sergejem Semjonovičem Sobjaninem. Navalného kandidatura přitahovala pozornost, zejména v souvislosti s obviněními a soudními procesy.

Politická kariéra Alexeje Navalného byla provázána s mnoha kontroverzemi a soudními procesy, namířenými proti jeho osobě. V roce 2021 byl odsouzen ke 3,5 letům vězení, z toho dva roky a osm měsíců měl strávit ve vězení. V březnu 2022 byl odsouzen k dalším 9 letům vězení. Navalnyj zahájil hladovku na protest proti zacházení s ním ve vězení a v dubnu 2021 byl převezen do vězeňské nemocnice. Hladovku ukončil 22. dubna 2021.

Navalnyj ve vězení? Zpočátku byl umístěn ve věznici poblíž Moskvy (zařízení nese název IK-6), před Vánoci 2023 ho ale režim přemístil do trestanecké kolonie Polární vlk na Sibiři. Tady také 16. února Alexej Navalnyj ve vězení zemřel. Příčinou úmrtí (prý) byla (podle prvních vyjádření úřadů) krevní sraženina.

Alexej Navalnyj byl ženatý, s manželkou Julií vychovávali dvě děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *