Karel st. ze Žerotína. Kacířský baron

Karel st. ze Žerotína, moravský šlechtic a významný politik své doby (vůdce moravských nekatolických stavů, světská hlava Jednoty bratrské na Moravě), přichází na svět 14. září roku 1564 v Brandýse nad Orlicí jako syn jednoho z nejvýznamnějších moravských šlechticů Jana ze Žerotína.

Od dětství je Karel st. ze Žerotína vychováván v duchu tradic Jednoty bratrské, základní vzdělání pak získává ve škole Jednoty v Ivančicích, poté studuje na protestantských univerzitách v Heidelberku, Basileji a Ženevě.

Po návratu ze studií se Karel st. ze Žerotína stává v roce 1594 členem moravského zemského soudu – po smrti svého strýce Bedřicha ze Žerotína, moravského zemského hejtmana, v roce 1598, se pak stává neformálním (nicméně uznávaným) vůdcem moravských nekatolických, protestantských stavů (později je mu proto někdy přezdíváno „kacířský baron„).

Toto postavení se o několik let později proti Karlovi ze Žerotína obrací – v roce 1599 musí čelit obviněním (ze strany katolických moravských stavů), že se spojil proti císařské moci s Francií a kurfiřtem falckým – přesto, že jsou nakonec všechna obvinění vyvrácena, je Karel st. ze Žerotína z moravského zemského soudu v roce 1602 odvolán.

Po této události Karel st. ze Žerotína z veřejného života na několik let odchází.

Do vrcholné politiky své doby se Karel st. ze Žerotína vrací v roce 1608 – poté, co se při mocenském boji mezi císařem Rudolfem II. Habsburským (viz Rudolf II. Habsburský) a jeho bratrem Matyášem postaví na Matyášovu stranu, je jmenován, po faktickém odtržení Moravy od českých zemí tzv. libeňskou smlouvou z roku 1608, moravským zemským hejtmanem (na tomto postu pak působí až do roku 1615, kdy na vlastní žádost na úřad rezignuje).

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Karel Marx. Filozof dělnické třídy

Po vypuknutí českého stavovského povstání v roce 1618 prosazuje Karel st. ze Žerotína neutralitu Moravy a je loajální vůči Habsburkům, nového českého krále Friedricha V. Falckého (viz Friedrich V. Falcký) nepodpoří – po bitvě na Bílé hoře, nástupu císaře Ferdinanda II. Habsburského (viz Ferdinand II. Habsburský) na český královský trůn a následné rekatolizaci českých a moravských zemí, pak tomuto postoji vděčí za to, že není habsburskou mocí (příliš) pronásledován a že může poskytovat na svých panstvím útočiště kněžím Jednoty bratrské (mimo jiné na jeho panství v Brandýse nad Orlicí pobývá J. A. Komenský {viz Komenský, Jan Amos}).

Po vydání Obnoveného zřízení zemského v roce 1627 nicméně Karel st. ze Žerotína, jehož vliv na dění v českých a moravských zemích je v tu dobu již takřka nulový, rodnou zemi opouští (ač je mu jako nekatolíkovi uděleno výsadní právo ponechat si svá panství) – v roce 1629 odchází do dobrovolné emigrace do slezské Vratislavi, Moravu pak navštěvuje jen zřídka, nicméně, v roce 1633 se vrací a žije trvale v Přerově.

Karel st. ze Žerotína je autorem spisu „Apologie“ (1606), v němž obhajuje svoji politickou a společenskou nečinnost po svém odvolání z moravského zemského soudu. Kromě toho zůstala do dnešních dob dochována Karlova rozsáhlá korespondence (za svého života si dopisuje s mnoha významnými osobnostmi celé Evropy) a mnohé jeho spisy memoárové.

Karel st. ze Žerotína umírá 9. října roku 1636 v Přerově.