Frederick Forsyth. Legenda špionážního románu

Frederick Forsyth, britský  spisovatel a žurnalista, proslulý jako autor napínavých románů s politickou a špionážní tématikou, se narodil 25. srpna roku 1938 v Ashfordu v hrabství Kent, kde také vyrůstá.

Frederick Forsyth vede od mládí dobrodružný život – jako sedmnáctiletý opouští rodnou Anglii a odchází do španělské Grenady (rád by se věnoval zápasům s býky), v Grenadě také studuje na univerzitě. V roce 1957 Forsythovo španělské dobrodružství končí, Forsyth se vrací do Velké Británie, kde vstupuje do armády (stává se pilotem RAF).

O rok později už je vše opět jinak. Forsyth se rozhodne věnovat žurnalistice, jako novinář pracuje pro agenturu Reuters v komunistickém východním Berlíně, později pak v Paříži. Ve druhé polovině šedesátých let Forsyth krátce působí jako korespondent BBC  v Nigérii, kde je přítomen propuknutí krvavé občanské války.

Na protest proti tendenčnímu zpravodajství (BBC straní vládě v Lagosu) opouští Forsyth záhy po vypuknutí konfliktu (rozbuškou je vyhlášení nezávislosti nigerijské provincie Biafra) služby BBC a pracuje jako nezávislý novinář.

Právě povstání v Biafře podnítilo Forsytha k napsání první knihy – jeho příběh Biafry z roku 1968 ale není ještě typickým „forsythovským“ dílem, je to reportáž z občanské války v Nigérii.

Prvním skutečným románem (a románem, který jej proslaví po celém světě) Fredericka Forsytha je Den pro Šakala, v němž rozvíjí zápletku fiktivního atentátu na francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. Román vyšel poprvé v roce 1971 a jeho vydání znamená pro Forsytha začátek plodné a veleúspěšné kariéry spisovatele.

Frederick Forsyth bývá označován za Pana vypravěče. Jeho špionážní romány jsou vždy pečlivě vypointovány, Forsyth je proslulý precizní prací s fakty a reáliemi, s nimiž přijde čtenář jeho knih do styku. Žádné nedotaženosti, žádná neověřená fakta. V tomto ohledu je Forsyth záruka jistoty.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Titus Livius. Největší z římských historiků

V České republice vydává knihy Fredericka Forsytha nakladatelství Knižní klub, jmenujme alespoň některé: Spis Odessa, Žoldáci, Mistr klamu, Vyjednávač, Ikona či Čtvrtý protokol patří mezi ty nejproslulejší. Vycházejí nejen v klasické tištěné podobě, oblíbené jsou také jako audioknihy.