Kateřina Tučková. Bílá voda, Žítkovské bohyně

Kateřina Tučková, česká spisovatelka a držitelka Ceny čtenářů Magnesia Litera 2010 za román Vyhnání Gerty Schnirch, se narodila 31. října roku 1980 v Brně. Vyrůstala v jihomoravské Moutnici a později v Kuřimi, v současné době žije převážně v Praze.

Gymnázium vystudovala Kateřina Tučková v Brně na třídě kapitána Jaroše, na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity vystudovala dějiny umění a český jazyk a literaturu. V současné době (2012) studuje Kateřina Tučková postgraduálně na Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Beletristicky Kateřina Tučková debutovala časopisecky v roce 2003 (v časopise Tvar), svými povídkami přispívala i do dalších literárních periodik (Literární noviny, Weles apod.). Knižní debut Kateřiny Tučkové vychází v roce 2006 v nakladatelství Větrné mlýny, jeho jméno je Montespaniáda. Kniha nevyvolala u čtenářů ani odborné veřejnosti větší odezvu.

Druhá kniha Kateřiny Tučkové, román Vyhnání Gerty Schnirch, který vydalo v roce 2009 nakladatelství Host, se naopak stala jednou z literárních událostí roku. Příběh Gerty Schnirch, Němky a matky několikaměsíční dcery, která byla zařazena do odsunu Němců v poválečném Brně, byl nominován na Cenu Jiřího Ortena a Josefa Škvoreckého, nakonec získala čtenářskou cenu Magnesia litera za rok 2010.

Kateřina Tučková – oblíbené knihy, e-knihy, audioknihy (kompletní nabídku najdete zde)

Třetí román Kateřiny Tučkové vyšel v březnu 2012 (opět v nakladatelství Host, k samotnému vydání se váže jeden primát – poprvé bylo v Česku vydání elektronické vydání knihy před papírovým) pod názvem Žítkovské bohyně. Kateřina Tučková se vrací opět do české minulosti, na příběhu Surmeny, léčitelky z Bílých Karpat a Dory, hlavní hrdinky, zobrazuje život několika výjimečných lidí, vláčených dvěma totalitními režimy – protektorátním a komunistickým.

V roce 2022 Kateřina Tučková vydala svůj další román. Přelomový román o ženách, víře a zlu se ihned po vydání stává bestsellerem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Jaroslav Havlíček: Mistr psychologické prózy