Tip na knihu – Ameneh Bahramí: Oko za oko

[adsenseyu1]

Ameneh Bahramí (též Ameneh Bahrami, s přechýlením Ameneh Bahramiová) bývala krásná a měla celý život přes sebou. Studovala univerzitu v Teheránu, plánovala rodinu, kariéru… Všechno skončilo  jediném okamžiku. Madžíd Movahedi, o pět let mladší spolužák, jehož nabídku ke sňatku odmítla, ji za její „opovážlivost“ znetvořil – do obličeje jí vychrstl kbelík kyseliny. Ameneh Bahramí přišla o zrak, do smrti bude slepá, navzdory sedmnácti operacím, kterými se jí lékaři ve Španělsku snažili oči zachránit.

V roce 2008 byl Mahavedi pohnán k zodpovědnosti – byl odsouzen a Ameneh Bahramí požádala o právo šaríja – oko za oko, zub za zub. On oslepil mě, já oslepím jeho. V květnu 2001 pak Bahramí přiletěla ze Španělska do Teheránu, aby se vykonání rozsudku zúčastnila. V den, kdy mělo k exekuci dojít, dala Bahramí Movahedimu milost – podle vlastních slov na ni teheránské úřady tlačily, aby od potrestání „oko za oko“ upustila.

Tragédie Ameneh Bahramí byla vydána knižně, české vydání vydalo nakladatelství Ikar v květnu 2012.

Ameneh Bahramí: Oko za oko

(oficiální text nakladatele) Zločin, který šokoval celý svět. Jen proto, že krásná Íránka Ameneh Bahramí odmítla nabídku k sňatku, polil jí odmítnutý nápadník na otevřené ulici tvář kyselinou. Ameneh oslepla a je odsouzena k tomu, aby zbytek života strávila jako znetvořená.

Osud ji hrozil rozdrtit, podobně jako kyselina rozleptala její tvář. Ale mladá žena se vrhla do neúnavného boje za své zdraví i za své právo před islámskou justicí. V ojedinělém soudním procesu si poprvé v historii vybojovala právo na krevní mstu. V poslední instanci soud rozhodl, že Ameneh smí atentátníka oslepit kyselinou.

A rozsudek má být vykonán co nejdřív. Oko za oko. Zub za zub.

Kniha Oko za oko je zajímavý pohled do nitra ženy, která ztratila vše a přesto se dokáže vzdát pomsty stejně kruté, jako byl zločin na jí samé spáchán. V žánru literární biografie jde o jeden z lepších titulů, který určitě za přečtení stojí. Navíc, celý případ je ještě poměrně živý a známe jej z médií. Pohled samotné oběti je určitě vhodným dílkem do mozaiky, která utvoří i váš názor na celou tragickou událost.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Tip na knihu - Jevfrosinija Kersnovskaja: Jaká je cena člověka?

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *