Stručné kalendárium osobností – 7. července

Marc Chagall (narozen 1887)

[adsenseyu1]

Světoznámý malíř, vlastním jménem Mosche Segal, patří mezi ikony moderního malířství. Pochází z městečka Ljosna nedaleko běloruského Vitebska. Za říjnové revoluce v roce 1917 stál na straně bolševiků, nový sovětský stát jej jmenoval pověřencem pro umění ve Vitebské oblasti. Před první světovou válkou žil krátce v Paříži, po válce pak v Moskvě, v roce 1923 pak natrvalo odešel do Paříže. V roce 1937 získal francouzské občanství, na začátku druhé světové války pak jako Žid musel před hrozbou uvržení do koncentračního tábora a smrti z Francie uprchnout. Po válce se vrátil zpět, zemřel v roce 1985 ve věku úctyhodných 97 let v Saint-Paul de Vence ve Francii.

Lion Feuchtwanger (narozen 1994)

Žid Süss, jeho vůbec první román, mu získal slávu. Mezi čtenáři jsou oblíbeny ale především jeho historické romány – Židovka z Toleda, Bláznova moudrost (o životě Jean-Jacques Rousseaua), Lišky na vinici či Josephus Flavius.

Lion Feuchtwagner, německý židovský spisovatel, dramatik a překladatel, se narodil 7. července 1884. Za první světové války psal protiválečnou poezii, ve dvacátých letech jej pojilo blízké přátelství s Bertoltem Brechtem, v roce 1933 coby Žid emigroval po Hitlerově nástupu k moci do Francie. Byl znám svými sympatiemi k Sovětskému svazu a jeho zřízení, v roce 1953 byl oceněn Státní cenou NDR. Zemřel v roce 1958 ve Spojených státech amerických, kam uprchl po obsazení Francie Němci v roce 1940.

Vittorio de Sica (narozen 1901)

Pasolini, Visconti, de Santis, Fellini. A de Sica. Vše má být zobrazeno a vyprávěno tak, jak se to skutečně stalo. Bez příkras. Bez literárních či obrazových obezliček. Italský neorealismus patří v literatuře a filmu k základním kamenům moderní evropské kultury. Vittorio de Sica, slavný režisér, byl přitom. Narodil se 7. července 1901.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Výročí dne - 17. června 1972: Vypukla aféra Watergate

Začínal jako herec, v roce 1933 založil vlastní divadelní společnost. Po druhé světové válce se postavil za filmovou kameru, aby v něm svět získal jednoho z nejproslulejších neorealistických režisérů vůbec. Slavné filmy? Děti ulice (1946), Včera, dnes a zítra (1962), Manželství po italsku (1964), Zloději kol (1964). Proslavil se filmem Horalka (1961) na motivy románu Alberta Moravii. Hlavní roli svěřil Sophii Loren, která za ni získala Oscara. Vittorio de Sica zemřel 13. listopadu 1974.

Robert A. Heinlein (narozen 1907)

Velmistr žánru sci-fi, držitel několika ocenění Hugo a čtyř cen Nebula, patří s Isaacem Asimovem a A.  C. Clarkem do tzv. Big Three, trojice největších autorů science-fiction. Robert A. Henlein, ikona vědeckofantastické literatury se narodil 7. července 1907 ve Spojených státech amerických.

Počátky jeho literární tvorby se datují do roku 1939, psal pro dospělé čtenáře i pro mládež. Dílo? Vyjmenovat vše nelze a stručný výběr nikdy nemůže uspokojit každého. Přesto to zkusme – Hvězdná pěchota, Cizinec v naší zemi, Měsíc je drsná milenka, Muž, který prodal měsíc, Hvězdná kolonie, když vyjmenujeme alespoň romány a povídkové soubory, které dostaly ceny Hugo či Nebula nebo na ně byly nominovány. Robert A. Henlein zemřel 8. května 1988 v Kalifornii.

Ringo Starr (narozen 1940)

Beatles. Patrně komerčně nejúspěšnější hudební skupina historie. Paul, John, George a za bicími Ringo. Slavný bubeník Ringo Starr, vlastním jménem Richard Starkey, se narodil 7. července 1940.

Poprvé se za bicí posadil ve skupině The Eddie Clayton Skiffle Group, kterou založil v roce 1957 s kamarádem. Když pak v roce 1962 hledali Beatles náhradu za Peta Besta, padla volba na něj. Zůstal až do rozpadu skupiny v roce 1970, pak se vydal na sólovou dráhu. Dodnes je aktivním bubeníkem a zpěvákem, slávy dalších exbrouků ale nikdy nedosáhl. Mimochodem, proč Ringo? Prý pro zálibu v prstenech, kterým se anglicky říká „rings“.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Stručné kalendárium osobností - 8. červenec

——————————————————————————————————————————————————————–

Franta Kocourek (zemřel 1991)

V Brně a okolí se stal legendou ještě za života, nám ostatním jej přiblížil po předčasné smrti až kamarád Miroslav Donutil. Písmomalíř, lamželezo, bavič, znalec a milovník hantecu, herec a zápasník. Franta Kocourek, slavná to postava města Brna, zemřel 7. července 1991 v hospodě ve Víru.

Vše, co dělal, mohlo být kanadským žertem. Za ten ostatně mnozí pokládali i zprávu o jeho úmrtí. Bohužel, o smrti Franta Kocourek nežertoval, zemřel náhle, selhalo mu srdce zrovna když s kamarády popíjel pivo. Mohli jsme Frantu Kocourka poznat i jinak než z vyprávění Miroslava Donutila? Ano, občas se mihl v epizodní roli ve filmu – hrál v Baladě pro banditu (1978), Antonyho šanci (1986), Pánech Edisonech (1987), posledním filmem, ve kterém si zahrál, byl film Černá Fortuna z roku 1991. Jemu Fortunu (štěstí) nepřinesl, zemřel 7. července 1991 ve věku pouhých 44 let.

Syd Barrett (zemřel 2006)

Syd Barrett, vlastním jménem Roger Keith Barrett. Nadaný kytarista, výborný zpěvák a fenomenální skladatel. V roce 1964 byl jedním ze zakládajících členů skupiny Pink Floyd, o čtyři roky ji ze zdravotních důvodů opustil. Několik let se pak opakovaně pokoušel nastartovat sólovou kariéru, resp. pokoušeli se to za něj udělat jiní. On sám se cítil nejlépe sám. V roce 1974 pak jeho hudební kariéra skončila, posledních třicet let života pak prožil Cambridge, kde se věnoval svým dvěma velkým koníčkům – malování a zahradničení.

Zahradničil až do své smrti, zemřel na rakovinu slinivky 7. července 2006 v Cambridge.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *