Stručné kalendárium osobností – 8. červenec

John D. Rockefeller (narozen 1838)

[adsenseyu1]

Když se řekne Rockefeller, vybaví se nám bohatství a peníze. Zbohatl na ropě, stal se prvním americkým miliardářem, ve své době byl nejbohatším člověkem světa. Na začátku byla ropná společnost Standard Oil Company. Založil ji v roce 1870 a s rozmachem automobilismu přinesla svému zakladateli obrovské jmění. V době své smrti vlastnil (přepočteno na dnešní kurz) majetek v hodnotě cca 200 miliard dolarů).

V roce 1897 podnikatelské činnosti vzdal, aby definoval to, čemu dnes říkáme moderní filantropie – podporoval umění, medicínu, vědu. Založil univerzitu v Chicagu, díky podpoře jeho nadace byla vymýcena žlutá zimnice. Zemřel 23. května 1937. Bylo mu 98 let.

Ferdinand von Zeppelin (narozen 1838)

Narodil se 8. července 1838 v  Kostnici,  městě, kde čtyři století předtím upálili Jana Husa, jako potomek šlechtického rodu. Byl pobočníkem  wütternberského krále, udělal kariéru v armádě.  Proslavil se jako konstruktér vzducholodí, přičemž tu první začal stavět v roce 1899, na stará kolena. Jeho společnost nastartovala boom letecké dopravy prostřednictvím vzducholodí – zlatý věk zeppelinů skončil až tragédií vzducholodi Hindenburg v roce 1937.

Konce „svých“ vzducholodí se Hrabě von Zeppelin nedožil. Zemřel v roce 1916 na zápal plic, pohřben je v německém Stuttgartu. Jeho jméno nesly dvě největší vzducholodi vůbec – Graf Zeppelin a Graf Zeppelin II.

František Křižík (narozen 1847)

Jeho obloukové lampy rozsvítily na konci 19. století ulice Jindřichova Hradce či Písku. Císařský rada, nositel Řádu Františka Josefa, český Tomáš Alva Edison. František Křižík, jeden z velkých technických géniů českých dějin.

Narodil se 8. července 1847 v městečku Plánice na Klatovsku v prosté rodině ševce a posluhovačky. Prvním vynálezem, který mu byl úředně přiznán, byla úprava a vylepšení železniční signalizace. V roce 1880 si nechal patentovat zdokonalenou obloukovou lampu se samočinnou regulací. Stál za rozvojem tramvajové dopravy v Praze, na pražském Výstavišti zkonstruoval unikátní světelnou (dnes Křižíkovu) fontánu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Stručné kalendárium osobností - 7. července

Jeho pád se začal v okamžiku, kdy nerozpoznal, že dvacáté století bude stoletím proudu střídavého. Zůstal u stejnosměrného a porazili jej jiní. Kolben a další. Přišly dluhy, nakonec musel prodat všechny své podniky, aby nezkrachoval. Zemřel v ústraní 22. ledna 1941 ve Stádlci u Tábora. Dožil se téměř sta let.

Felix Holzmann (narozen 1921)

Kulaté „brejličky“, slaměný „tralaláček“, neobvyklá dikce a dlouhé, předlouhé vedení. Poznali jste? Nelze nepoznat, Felix Holzmann, který se narodil 8. července 1921,  byl pouze jeden – nezaměnitelný, originální, svůj. Stejně jako jeho humor, kterým bavil diváky od padesátých let, a jak v Československu, tak v Německé demokratické republice.

Největší slávu zažil v sedmdesátých a osmdesátých letech, nejčastěji vystupoval ve dvojici s Františkem Budínem. Felix Holzmann zemřel 13. září roku 2002 v německém Chemnitz, kde žil se svojí druhou ženou, německou zpěvačkou Barbarou Greif.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *