Televizní tip. 451 stupňů Fahrenheita

Guy Montag má svoji práci rád. Živí se jako požárník. Tady odbočka – není to požárník ve smyslu socialistického požárníka, který nahradil prvorepublikového hasiče, Guy Montag je skutečný požárník: požáry zakládá. Pálí knihy, pálí knihovny, pálí celé domy.

Občas se stane, že majitelé se nechtějí svých tištěných pokladů vzdát. I oni tedy skončí v plamenech. Vše přitom svým ostřížím (mechanickým) okem hlídá robotický Ohař. Vyčenichá každou knihu. A umí bleskurychle zabít.

Pálit knihy. Pro Guye je to božské. Je to rozkoš. Je to pro něj víc, než se milovat s Mildred (jeho žena), která přes den žije se svojí Rodinkou u telestěny a v noci spí spánkem člověka, umrtveného hypnotiky. Pak ale Guy po cestě ze služby potká Clarissu, mladou dívku, jejíž rodina se přistěhovala do sousedství. Je jiná než on, její slova znějí ale přitom tak povědomě…

Ray Bradbury? To je především Marťanská kronika a 451 stupňů Fahrenheita. Obé bylo zfilmováno, dokonce několikrát. Dnes večer (9. července 2012) uvede Dvojla České televize filmovou adaptaci druhého jmenovaného románu.

Režie se ujal režisér z nejpovolanějších – Francois Truffaut. Film byl natočen v roce 1966, hlavní roli Guye Montaga si zahrál rakouský herec Oskar Werner.

Nezapomeňte. Dnes večer po deváté začíná v cyklu Velikáni filmu na Dvojce  koncert dvou géniů, dvou výrazných osobností  – spisovatele Bradburyho a režiséra Truffaut. Buďte při tom.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Televizní tip: Paul Hogan a Krokodýl Dundee. Na Nově