Alexandr Vondra, český politik, místopředseda ODS, senátor a ministr vlády Petra Nečase za stejnou politickou stranu, se narodil 17. srpna roku 1961 v Praze.
Po střední škole Alexandr Vondra (též známý jako Saša Vondra) vystudoval geografii na Přírodovědné fakultě univerzity Karlovy v Praze, absolvoval v roce 1984, o rok později získal doktorát. Po vysoké škole Vondra pracoval jako správce asijských sbírek Náprstkova muzea na zámku v Liběchově.
Alexandr Vondra se aktivně zapojoval do občanského a politického dění, patřil mezi poměrně známé a aktivní osobnosti disentu v tehdejším Československu. Společně se spisovatelem Jáchymem Topolem a Ivanem Lamperem vydával velmi známý a osobitý kulturní samizdatový časopis Revolver Revue.
V polovině osmdesátých let Alexandr Vondra navázal úzké styky s demokratickou opozicí v Maďarsku, Polsku a Litvě, v roce 1987 se stal členem Polsko-československé Solidarity.
V roce 1989 se stal Alexandr Vondra mluvčím Charty 77, stal se také jedním z autorů petice Několik vět, které byla jedním z posledních projevů občanské neposlušnosti před pádem komunistického režimu. Za svoji činnost byl Vondra zatčen a krátce vězněn ve věznicích Pankrác a Ruzyně.
Po tzv. sametové revoluci v listopadu 1989 Alexandr Vondra spoluzaložil Občanské fórum, které se pak stává hlavní hybnou silou politických a společenských změn v Československu.
Po zvolení disidenta a vůdčí osobnosti Občanského fóra Václava Havla prezidentem Československa se Alexandr Vondra stal jeho poradcem v zahraničně-politických otázkách (1990-1992), v letech 1992-1997 působil na postu prvního náměstka ministra zahraničí, poté odchází do Spojených států amerických, aby zde působil jako velvyslanec České republiky (do roku 2001).
Mezi roky 2001-2002 působí Alexandr Vondra jako zmocněnec vlády České republiky pro přípravu summitu NATO, který se konal v Praze.
V roce 2003 Alexandr Vondra z diplomatických služeb odešel, do státní správy se vrátil až v roce 2006. kdy si jej jako ministra zahraničních věcí vybral premiér Mirek Topolánek. Ve stejném roce se stal senátorem (kterým je dodnes – 2012). V Topolánkově vládě zastává Vondra také post místopředsedy vlády pro evropské záležitosti a je zodpovědný za hladký průběh předsednictví České republiky v EU v roce 2009.
Alexandr Vondra a kauza ProMoPro
Z této doby si Alexandr Vondra nese dodnes závažné podezření na prohospodaření stovek milionů ze státní kasy – jedná se o tzv. kauzu ProMoPro, kdy společnost ProMoPro, která během předsednictví zajišťovala audiovizuální služby, neoprávněně vyinkasovala přibližně 500 milionů korun. Alexandr Vondra je obviňován, že za kauzu ProMoPro nese politickou zodpovědnosti, veškerá obvinění nicméně ostře odmítá.
Od června 2010 je Alexandr Vondra místopředsedou ODS, od července stejného roku pak ministrem obrany vlády Petra Nečase.
Alexandr Vondra je ženatý, s manželkou Martinou (učitelka na základní škole) má syna Vojtěcha a dcery Annu a Marii.
Zajímavost na konec. Podle depeší americké armády z roku 2009, které zveřejnil server WikiLeaks, je Alexandr Vondra největším spojencem USA v České republice.