Jiří Trnka – král českého animovaného filmu

Jiří Trnka byl český výtvarník, ilustrátor, sochař, scenárista, loutkář, kostýmní výtvarník a také režisér animovaných filmů. Narodil se 24. února 1912 v Plzni a zemřel 30. prosince 1969 v Praze (pochován je na Ústředním hřbitově v Plzni).

Jiří Trnka se odmala pohyboval mezi loutkami, které se v jejich rodině vyráběly. V letech 1929–1935 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Nejdříve navrhoval a vytvářel kulisy pro Divadlo Spejbla a Hurvínka J. Skupy v Plzni, později v dnešním pražském Divadle Rokoko provozoval svoje loutkové divadlo.

Roku 1945 se stal Jiří Trnka spoluzakladatelem studia Bratři v triku a v roce 1967 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Mezi nejznámější loutkové filmy Jiřího Trnky patří Staré pověsti české a Dobrý voják Švejk namluvené jeho přítelem J. Werichem a celovečerní film podle předlohy W. Shakespeara Sen noci svatojánské.

Z dalších děl jmenujme například: snímek Kybernetická babička a Ruka zpodobňující totalitu, pro děti sám napsal a ilustroval pohádkovou knihu Zahrada, natočil loutkový film Bajaja nebo zpracoval filmovou verzi Starých pověstí českých.

Jiří Trnka jako jeden z mála ilustrátorů na světě kreslil pravou, levou i oběma rukama.

Ocenění Jiřího Trnky

Cena Hanse Christiana Andersen
Mellièsova cena za nejlepší animovaný film
Národní umělec (1963)
Zvláštní cena poroty – Mezinárodní festival animovaného filmu (1965)