Andrej Babiš. Bude právě on českým prezidentem?

Andrej Babiš? Pro mnohé podnikatel, který vlastní pílí vybudoval impérium, ve kterém jsou vedle velkých firem (Agrofert) i významná média – konkrétně vydavatelství Mafra (MF Dnes) nebo rádio Impuls. Jiní jej vidí jako člověka, který jde v byznysu přes mrtvoly a na pozici jednoho z nejbohatších obyvatel Česka se dostal ne vždy férovým způsobem.

Stejně se to má s Andrejem Babišem v politice. Jeho stoupenci na něj nedají dopustit, odpůrci mu nemohou přijít na jméno. I tak to dotáhl v politice daleko. Jeho hnutí ANO 2021 pravidelně vyhrává volby, on sám byl českým premiérem. Jestli nahradí prezidenta Miloše Zemana? V průzkumech veřejného mínění se umisťuje v čele s poměrně velkým náskokem před tandemem Petr Pavel a Danuše Nerudová.

Životopis Andreje Babiše? V mnoha ohledech kopíruje životní dráhu svého otce

Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě v rodině Štefana Babiše. Ten celý život pracoval na různých pozicích v podnicích zahraničního obchodu, jistý čas byl obchodním přidělencem u Stálé mise ČSSR u OSN v Ženevě.

V osmdesátých letech byl vyšetřován pro machinace při uzavírání obchodních smluv se západnímu firmami, nikdy ale nebyl odsouzen. V roce 1985 jej před trestním stíháním zachránila amnestie prezidenta Husáka. Andrej Babiš se v mnohém svému otci podobal a podobá. I on se pohyboval dlouhá léta v prostředí zahraničního obchodu, i o něj má zájem policie.

Dětství strávil Andrej Babiš s rodiči v zahraničí, rodina následovala otce na jeho působiště ve Francii a Švýcarsku – v roce 1961 začal chodit do školy v Paříži, na gymnázium nastoupil v Ženevě. Vysokou školu vystudoval ale doma – je absolventem Vysoké školy ekonomické v Bratislavě, obor zahraniční obchod.

Podnikatelská sláva se dostavila s koncem Petrimexu

Po studiích Andrej Babiš nastoupil do podniku zahraničního obchodu Chemapol. Stalo se tak v roce 1978. O dva roky později Andrej Babiš vstoupil do komunistické strany, od stejného roku byl důvěrníkem komunistické tajné policie (StB). V roce 1982 se pak měl stát agentem tajné policie s krycím jménem Bureš. Vědomou spolupráce nicméně dodnes popírá.

V roce 1985 byl pak Andrej Babiš vyslán jako delegát podniku zahraničního obchodu do Maroka, kde pracoval celých šest let pro různé podniky zahraničního obchodu. Do Československa se vrátil v roce 1991, kdy začal pracovat pro Petrimex. Po rozpadu federace Andrej Babiš zůstal v Česku, ihned v lednu 1993 založil Agrofert. Nejprve coby dceřinnou společnost Petrimexu, který později za nejasných okolností převzal.

Agrofert se postupně stal jednou z největších firem na poli agrochemického průmyslu v Česku, sám Babiš se vypracoval na jednoho z nejbohatších obyvatel. Postupně do svého holdingu začlenil média.

V roce 2011 se Andrej Babiš rozhodl pro vstup do politiky. Založil občanskou iniciativu Akce nespokojených občanů, ze které vzniklo hnutí ANO 2011, které se hned v prvních parlamentních volbách, kterých se zúčastnilo (2013), umístilo na druhém místě. Hned za vítěznou ČSSD.

Sám Babiš se stal poslancem, a poté, co jeho hnutí vstoupilo do vlády, stal se ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky. V roce 2017 byl z vlády odejit, po dalších volbách na podzim stejného roku se ale dočkal postu nejvyššího – stal se premiérem menšinové vlády s ČSSD, kterou tolerovala komunistická strana.

V letech 2017 a 2018 vydala Andreje Babiše Poslanecká sněmovna k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, případ dosud nebyl policií uzavřen.

Andrej Babiš a prezidentská kandidatura 2023? Svůj zájem zatím ještě nepotvrdil, jeho kampaň, kterou vede od června 2022 po městech České republiky, ale naznačuje, že kandidovat bude.

Osobní život Andreje Babiše?

V sedmdesátých letech se oženil s lékařkou Beatou Adamovičovou, svojí bývalou spolužačkou z gymnázia. S ní má dceru Adrianu a syna Andreje, známého z kauzy Čapí hnízdo a zavlečení na Krym. V současné době žije Andrej Babiš s Monikou Herodesovou (nyní Babišovou, vzali se po dlouhém vztahu v roce 2017), se kterou má také dvě děti – dceru Vivien a syna Frederika.