Petr Pavel. Zamíří armádní generál na Pražský hrad?

Bude armádní generál Petr Pavel zvolen v lednu 2023 po Miloši Zemanovi novým českým prezidentem? Pokud ano, nebude prvním vojákem v takto vysoké funkci. Tím prvním byl Ludvík Svoboda – armádní generál od srpna roku 1945 a československý prezident mezi roky 1968 – 1975.

Zpátky k úvodní otázce. Bude Petr Pavel novým českým prezidentem? Ve výzkumech volebních preferencí tvoří společně s Andrejem Babišem vedoucí tandem. A pokud se tito dva utkají o hlasy voličů ve druhém kole, má generál Pavel mnohem výraznější šance na úspěch.

Životopis generála Pavla? Před listopadem se před ním rýsovala kariéra zpravodajce

Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel se narodil 1. listopadu 1961 v západočeské Plané. Jeho otec byl taktéž voják a působil jako zpravodajec dlouhá léta v jihočeském Táboře na tehdejším Velitelství Západního vojenského okruhu. Do Tábora se rodina přistěhovala v roce 1973, dlužno dodat, že ve městě se slavnou husitskou tradicí byla před rokem 1989 velmi silná vojenská posádka.

I Petr Pavel, podobně jako otec, už od dětství směřoval k vojenské kariéře. Mezi roky 1975 – 1979 vystudoval v Opavě Vojenské gymnázium Jana Žižky, další čtyři roky pak studoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, kde studoval i další z kandidátů – Hynek Blaško.

Po vysoké škole Petr Pavel nastoupil k výsadkovému vojsku, ve stejné době (1983) si podal přihlášku do komunistické strany. Přijat byl v roce 1985, kdy byl velitelem průzkumné čety u posádky v Prostějově. Ve stranické nomenklatuře to nakonec dotáhl až na předsedu základní organizace.

V roce 1988 nabrala kariéra Petra Pavla strmý vzestup – byl přijat do postgraduálního studia pro vojenské zpravodajce na Vojenské akademii Antonína Zápotockého.

Sametová revoluce v roce 1989 znamenala další zásadní zlom v pracovním životě generála Pavla. Ihned odešel z KSČ, studia zpravodajství ale dokončil. Po absolutoriu v roce 1991 pak začal pracovat pro Vojenské zpravodajství. V jeho struktuře se pohyboval v různých funkcích deset let.

Vrchol kariéry generála Pavla? Post předsedy Vojenského výboru NATO

Postupně se Petr Pavel etabloval ve vojenské diplomacii, působil v misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii, po vstupu České republiky zastupoval armádu v mnoha vrcholných orgánech NATO.

V roce 2012 dosáhla kariéra armádního generála Petra Pavla nejvyššího možného vrcholu – stal se náčelníkem Generální štábu AČR. Do funkce jej jmenoval prezident Václav Klaus. V roce 2015 dosáhl nejvyšších postů i na mezinárodní scéně – vládou Bohuslava Sobotky byl navržen a posléze potvrzen předsedou Vojenského výboru NATO. V druhé nejvyšší funkci Severoatlantické aliance (po generálním tajemníkovi) byl Petr Pavel do roku 2018. Ve stejném roce armádní generál Pavel odešel do výslužby.

Kandidaturu na post prezidenta České republiky potvrdil Petr Pavel v červnu 2022.

Osobní život generála Petra Pavla? S prvního manželství s Hanou Pavlovou má dospělé syny Jana a Petra, s druhou manželkou podplukovnicí Evou Pavlovou vyženil dceru Evu.