Tomáš Březina. Betonový král kandiduje na prezidenta

Tomáš Březina? Po roce 1989 se stal jednou z výrazných tváří nové podnikatelské scény v tuzemsku, založil a až do roku 2021 vlastnil firmu BEST – významného výrobce betonových stavebních bloků. I proto má několik „betonových“ přezdívek. Říkají mu betonový král, král betonové dlažby a betonový Baťa, v roce 2007 se stal Podnikatelem roku.

Stane se betonový král Tomáš Březina i českým prezidentem? Úmysl kandidovat potvrdil 8. dubna 2022. Zda má v konkurenci jmen jako Andrej Babiš nebo generál Petr Pavel šanci uspět, to je ale velká neznámá.

Životopis Tomáše Březiny? Beton určoval směr jeho života několik desetiletí

Tomáš Březina se narodil 21. února 1957 v Praze. Má za sebou matematické gymnázium, po něm vystudoval stavební fakultu ČVUT (studia zakončil v roce 1981). Na vysokoškolská studia navázal Tomáš Březina studiem postgraduálním, a to na Ústavu soudního inženýrství VUT Brno. Poté pracoval na různých pozicích ve stavebnictví – vyzkoušel si práci projektanta, stavbyvedoucího apod. především v pražských podnicích.

Po sametové revoluci se Tomáš Březina prakticky okamžitě vrhl na podnikání. Hned v roce 1990 založil firmu BEST, které se specializuje na výrobu tzv. malé prefabrikace – betonových stavebních prvků, především venkovní dlažby a prvků pro zahradní architekturu. Například betonových obrubníků, schodišť, palisád a dalších prvků.

V roce 2021, ještě před potvrzením kandidatury na prezidenta České republiky a nástupce Miloše Zemana, Tomáš Březina svoji firmu prodal. Novým majitelem se stal Vít Kutnar, vlastník společnosti Stavebniny DEK.

Tomáš Březina a politika? Kandidatura na prezidenta není jeho první politickou štací

Do politiky, a to hned do jejích nejvyšších pater, nahlédl Tomáš Březina už v roce 1996, kdy byl za ODS zvolen do Poslanecké sněmovny. Stranu Václava Klause opustil v lednu roku 1998, kdy se stal členem nově vzniklé Unie Svobody. V Poslanecké sněmovně vydržel jen o měsíc déle – v únoru 1998 se svého mandátu, dle vlastních slov ze zdravotních důvodů, vzdal.

Do politiky se Tomáš Březina pokusil vrátit ještě v roce 2013, kdy se měl stát lídrem kandidátky ANO Andreje Babiše ve Středočeském kraji. Kandidatury se nakonec sám vzdal, Babišovo hnutí podle něj nebylo dostatečně pravicově orientované.

Tomáš Březina je ženatý, s manželkou Hanou mají tři dospělé děti – syna Tomáše a dcery Johanu a Terezu.