Bradley Wiggins. Vítěz Tour de France a olympijský vítěz v ćasovce 2012

Bradley Wiggins v pondělní časovce do Besanconu na hlavu porazil obhájce celkového prvenství na Tour de France Cadela Evanse a zůstává nadále ve žlutém dresu vedoucího jezdce. Nakonec jej dovezl až do cíle. Do Paříže.

Životopis Bradley Wigginse? V jeho případě nepadlo jablko daleko od stromu

Bradley Wiggins, britský profesionální cyklista, čtyřnásobný olympijský vítěz, šestinásobný mistr světa na dráze a třetí muž loňské Vuelty, se narodil 28. dubna v Ghentu v Belgii jako syn cyklisty Gary Wigginse. Jablko tedy nepadlo daleko od stromu. Dětství Bradley prožil už na ostrovech, v Londýně, kde vyrůstal s matkou Lindou a nevlastním otcem.

V Londýně začala také jeho cyklistická kariéra, jako dvanáctiletý se začal věnovat dráhové cyklistice. V roce 2000 přišel prví velký úspěch – Bradley Wiggins získal na olympijských hrách v Sydney bronzovou medaili ve stíhačce družstev. Na dalších olympijských hrách, v Aténách 2004, se Bradley Wiggins zapsal do historie světové dráhové cyklistiky jako závodník, který na jedné olympiádě získal tři medaile – z Atén si Wiggins odvážel kompletní sadu medailí, zlato, stříbro i bronz, nejcennější kov získal ve stíhačce na 4 km.

Ve stíhačce uspěl Bradley Wiggins i na další olympiádě v Pekingu v roce 2008 – opět byl nejlepší, opět si odvážel olympijské zlato. Na této trati získal Bradley také tři tituly mistra světa (2003, 2007, 2008), další tři tituly získal madisonu a stíhačce družstev.

Na dráze vyhrál vše, co mohl, ve své parádní disciplíně (stíhací závod na 4 km) zlepšil světový rekord. Kam nasměrovat dál svoji energii? Beadley Wiggins se přeorientoval v silničáře. Na silnici jezdil i v dobách své největší dráhařské slávy, dráha ale byla vždy na prvním místě. Teprve po olympiádě v Pekingu se na první místo sportovních priorit dostala silnice.

Na závodech Grand Tour (Vuelta, Giro d’Italia, Tour de France) se Bradley Wiggins poprvé objevil v roce 2005, kdy se zúčastnil Vuelty a v celkovém pořadí skončil na 123 místě. Na Tour de France debutoval o rok později, opět skončil v poli poražených, slavný závod dokončil na 124 pozici. V roce 2007 pak Wiggins, stejně jako jeho kolegové ze stáje Cofidis, doplatil na dopingový skandál jezdce Cofidisu Christiana Moreniho – celá stáj byla v průběhu Tour diskvalifikována.

Bradley Wiggins se zařekl, že po tomto zážitku už nebude štěstí na silnici pokoušet. Po olympijských hrách v Pekingu ale názor změnil, v roce 2009 pak na Giru skončil celkově 74, na Tour ale exceloval a získal konečné 4. místo. V roce 2011 pak uspěl poprvé i na Vueltě, když v celkové kvalifikaci skončil na 3. místě.

Letošní Tour? V časovce do Besanconu Bradley Wiggins, 1,90 m vysoký a 69 kg vážící závodník, deklasoval své největší soupeře, porazil je rozdílem třídy a jede ve žlutém dresu. V časovce je Wiggins letos neporazitelný, je to jeho už pátý letošní triumf ve velkém závodě.

Bradley Wiggins nakonec dokázal celou Tour de France, na olympijských hrách v Londýně se stal olympijským vítězem v časovce jednotlivců.