Jana Bobošíková: Kandidátka na prezidentský úřad (životopis)

Jana Bobošíková. Do povědomí veřejnosti se nejviditelněji zapsala během dvou týdnů (24. prosince 2000 – 9. ledna 2001), kdy z postu ředitelky zpravodajství České televize zasahovala proti vzbouřeným redaktorům. Když se na právě na jejich stranu veřejnost přidala (klíči se zvonilo stejně jako v Listopadu 89 opět i na Václavském náměstí), byla z České televize odejita. Neoficiálně ihned po 9. lednu, oficiálně 15. února. „Její“ vysílání, hanlivě označované jako Bobovize, se nicméně zapsala do dějin.

Dvakrát v České televizi, dvakrát vyhazov

Jana Bobošíková není z těch, kdo by se vzdával. Vyhodíte ji dveřmi, vrátí se oknem. V samotné České televizi působila dvakrát. Byla i na Nově, mám vlastní politickou stranu, sedí v Evropském parlamentu, podle mnohých indicií bude kandidovat v prezidentských volbách v roce 2013. Narodila se 29. srpna 1964 v Praze, kde také po gymnáziu (Budějovická) vystudovala Vysokou škole ekonomickou, absolvovala v roce 1987.

Těsně po listopadových událostech roku 1989 pak Jana Bobošíková poprvé nastoupila do České, tehdy ještě Československé, televize jako redaktorka domácího zpravodajství. Po rozpadu Československa přešla z televize do tisku, pracovala v Hospodářských novinách (1993-1994), zároveň působila na rozhlasové stanici Radiožurnál.

Bobovize vysílala jen dva týdny

Z Hospodářských novin vedly kroky Jany Bobošíkové zpět do televize, do roku 1998 tady pracovala na postu ekonomickou redaktorkou Redakce zpravodajství a moderovala zpravodajskou „21“. Odchod z televize? Ne vše proběhlo v dobrém? Nový šéf zpravodajství a Jana Bobošíková si nepadli do oka, Bobošíková by spoustu věcí „dělala jinak“, což také veřejně v médiích ventilovala. Reakce ze strany Šámala byla okamžitá – stáhl Bobošíkovou z vysílání, v prosinci 1998 pak nespokojená redaktorka a moderátorka Českou televizi opustila…

… aby se do ní v prosinci roku 2000 během tzv. televizní krize vrátila.  Ve funkci ředitelky zpravodajství vydržela dva týdny, úplný a tentokrát již definitivní odchod z České televize přišel 15. února 2001.

Europoslankyně a kandidátka na prezidentský úřad

S obrazovkou se ale neloučila, už v září se stala moderátorkou diskuzního pořadu televize Nova Sedmička. V roce 2004 z Novy odešla, tím okamžikem její dosavadní televizní kariéra končí.

Na televizních obrazovkách si ji ale zvykneme vidět i po tomto datu – společně s bývalým šéfem Novy Vladimírem Železným se v roce 2004 stala poslankyní Evropského parlamentu za hnutí Nezávislí. V roce 2009 mandát neobhájila.

V současné době je Jana Bobošíková předsedkyní politické politické strany Suverenita – Blok Jany Bobošíkové, a hovoří se o ní jako jedné z osobností, které se budou v roce 2013 ucházet o post prezidenta České republiky po skončení druhého mandátu Václava Klause. O postu prezidenta se Bobošíková ucházela již jednou, v roce 2008 ji jako kandidátku navrhla KSČM.

Jana Bobošíková je vdaná za podnikatele Ing. Pavla Bobošíka, manželé mají dvě dcery – Janu a Pavlu.