Tip na koncert: Bruce Springsteen vystoupí 11. 7. v Praze

[adsenseyu1]

Bruce Frederick Joseph Springsteen. Krátce Bruce Springsteen. Ještě více krátce The Boss. Zítra večer vystoupí  v rámci svého letošního turné v pražské Synot Tip Areně v doprovodu vlastní kapely E Street Band, kterou českým posluchačům představí naživo vůbec poprvé. Sám vystoupil v České republice už v roce 1998, tehdy šlo ale o akustické vystoupení bez doprovodu. Zítřejší koncert bude výjimečný i tím, že je to jediná zastávka Bruce Springsteena ve střední a východní Evropě. Začátek koncert je naplánován na 19.00 hod a podle pořádající agentury bude celý koncert trvat minimálně tři hodiny.

Bruce Springsteen? The Boss i muž, který by měl složit americkou hymnu

Narodil se 23. září 1949 ve Freeholdu ve státě New Jersey. Vyrostl tady a tady taky poprvé uviděl, jak v televizní Ed Sullivan Show kroutí boky Elvis Presley. Bylo mu sedm let a od toho okamžiku měl jasno – budu jako Elvis, budu zpívat. Svoje předsevzetí pak naplnil mírou vrchovatou.

První kytaru si koupil na pár dolarů ve třinácti, v šestnácti už postával v New Yorku na nárožích a v kavárnách a zkoušel štěstí jako zpívající kytarista.

Štěstí přišlo za pár, už debutové Springsteenovo album Greetings from Asbury Park, N.J. posluchače zaujalo, i když prodeje očekávání nesplnily. Springsteen se stal symbolem amerického snu o chudém chlapci, který ke štěstí vlastní pílí došel.

V roce 1975 vydal Springsteen album Born to Run, veleúspěch pak slavil Springsteen s albem Born in the U.S.A (1984), které někdy bývá chybně interpretováno – tehdejší americký prezident Ronald Reagan je chtěl dokonce využít v předvolebním boji, Springsteen ale podobné využití svých songů striktně zakázal. Born in the U.S.A. je totiž pouhou zdánlivou oslavou americké společnosti a amerického životního stylu. Springsteen na albu Ameriku naopak kritizuje. Ale kritika je to konstruktivní a věcná, Springsteenovo album se ryze vlastenecké a… americké.

Bruce Springsteen, americký multiinstrumentalista a zpěvák, držitel dvou desítek cen Grammy, jednoho Oscara (za soundtrack k filmu Philadelphia, 1994) a jednoho Zlatého glóbu (za nejlepší původní píseň pro film Wrestler, 2008), vystoupí zítra v Praze, koncert začíná v Synot Tip Areně v 19 hodin. Kromě známých skladeb zaznějí i písničky z nového alba Wrecking Ball.

Mimochodem, věděli jste, že pokud by měla být složena nová americká hymna, měl by být jejím autorem podle americké veřejnosti právě Bruce Springsteen?

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *