Brigádní generál Alexander Beer: Schwarzenbergu, odstupte!

Boj před druhým kolem prezidentské volby vrcholí, v úterý 22. ledna 2013 se proti Karlu Schwarzenbergovi ostře vymezil brigádní generál a držitel Řádu Bílého lva Alexander Beer, hrdina od Kurska a Dukly, voják, který se podílel na osvobozování Ostravy.

Ve svém prohlášení Alexander Beer uvedl, že  Karel Schwarzenberg se svým vyjádřením se k Benešovým dekretům hrubě dotkl všech, kdo bojovali za obnovení Československa po skončení druhé světové války. Zároveň Alexander Beer Schwarzenberga vyzval, aby z prezidentské volby odstoupil.

Kdo je Alexander Beer? Máme pro vás jeho životopis. Narodil se 7. února roku 1917 ve slovenském Vranově nad Topľou jako syn pekaře. Na Slovensku také vystudoval obchodní akademii (v Košicích), poté studoval na vyšší textilní škole v Brně.  Před okupací Československa nacistickým Německem se rozhodl uprchnout do Velké Británie – neúspěšně., ve Švýcarsku byl zadržen a vrácen zpět.

Ještě stále v roce 1939 se pak rozhodl pro odchod na východ, přes Polsko se dostal do Sovětského svazu, kde se v roce 1942 stal jedním z členů československých vojenských jednotek v Buzuluku, vedených Ludvíkem Svobodou. Bojoval u Sokolova, Bílé Cerkve, u Kurska, zúčastnil se krvavých bojů na Dukle. V bojích byl několikrát raněn, u Sokolova utrpěl průstřel stehna, na Dukle jej těžce ranila střepina granátu.

Po druhé světové válce byl Alexander Beer demobilizován a několik desetiletí působil jako expert na textilní průmysl. V roce 1951 se Alexander Beer stal členem komunistické strany, v roce 1968 byl ze strany vyloučen.

V současné době je Alexander Beer místopředsedou Československé obce legionářské, 8. května roku 2010 byl jmenován do hodnosti brigádního generála.