Charles Dickens. Románový hlas viktoriánského Londýna

Charles Dickens je považován za jednoho z největších romanopisců viktoriánské éry. Jeho díla, známá svým humorom, satirou a kritikou sociálních nespravedlností, mají trvalý vliv na literaturu. Mnohá z nich určitě znáte i vy, většina jich byla i zfilmována.

Kronika Pickwickova klubu, Nadějné vyhlídky, David Copperfield, Oliver Twist… to jen jen několik z nich. Jen je škoda, že se v době Dickensova života ještě neudělovala Nobelova cena literaturu, jistě by jedna (a právem) patřila i jemu. Velkou škodou je i fakt, že se Dickens dožil pouhých 58 let a jeho dílo tak bylo předčasně ukončeno…

Životopis Charlese Dickense? Většinu toho, co psal, sám i prožil

Charles Dickens, jeden z největších romanopisců 19. století, se narodil 7. února roku 1812 v anglickém Portsmouthu. V roce 1824 se rodina přestěhovala do Londýna, kde pak Dickens prožil většinu svého dětství v chudobě po tom, co byl jeho otec, bývalý úředník, uvězněn za dluhy.

Charles Dickens v roce 1852.

Charles pak musel, podobně jako jeho mnozí dětští hrdinové, do práce – několik měsíců pracoval v továrně na leštidla na boty. Deset hodin denně, den co den. Teprve po několika měsících se otci podařilo vymanit se z dluhů, byl propuštěn z vězení a Charles se mohl vrátit ke školnímu vzdělávání. V patnácti se stal budoucí slavný spisovatel poslíčkem, později se živil jako písař.

Tyto ne právě příznivé životní zkušenosti hluboce ovlivnily Dickensovo psaní a vytvořily základ pro mnoho jeho literárních postav a příběhů. Dickensova literární kariéra začala v 20. letech 19. století, kdy začal psát společensky kritické texty pro Morning Chronicle. Později jako autor populárních seriálů, které byly publikovány v novinách a časopisech. Jeho první román, „Kronika Pickwickova klubu“, vyšel na pokračování v roce 1836 a rychle získal obrovskou popularitu.

Následovaly další úspěšné romány jako „Oliver Twist“, „David Copperfield“, „Velká naděje“ a „Nadějné vyhlídky“, které kritizovaly sociální nespravedlnosti té doby, zejména chudobu, dětskou práci a systém vězeňství. Dickensovy postavy, jako jsou Ebenezer Scrooge, Oliver Twist a David Copperfield, se staly ikonickými a jsou stále populární.

Jeho psaní bylo nejen populární, ale také mělo významný dopad na sociální reformy. Dickens byl mistrem v popisu prostředí a postav, což umožnilo jeho čtenářům vidět a cítit realitu viktoriánského Londýna. Jeho schopnost kombinovat humor, dramatiku a kritiku společnosti s komplexními a zapamatovatelnými postavami je důvodem, proč jsou jeho díla stále čtená a milována.

Pořiďte knihy Gabriela Garcíi Márqueze za výhodnou cenu:

Charles Dickens zemřel 9. června 1870 ve věku 58 let na následky mrtvice, ale jeho dědictví jako vypravěče, který otevřel oči veřejnosti na sociální problémy své doby, zůstává živé. Jeho díla jsou nadčasová, ať už jde o jejich literární kvalitu nebo schopnost vyvolávat diskuzi o společenských otázkách. Charles Dickens zůstává jedním z nejvýznamnějších a nejobdivovanějších spisovatelů v historii literatury.

Osobní život? Charles Dickens se v roce 1839 oženil, jeho manželkou byla Catherine Hogarthová. Manželé spolu počali celkem deset dětí. V roce 1858 se manželství rozpadlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *