David Ben-Gurion. Architekt státu Izrael

Narodil se v Polsku, od mládí byl horlivým zastáncem sionismu, zasloužil se velmi výrazně o vznik izraelského státu a stal se jeho prvním premiérem. Působil (zároveň) i jako ministr obrany během dvou prvních arabsko-izraelských válek, byl hlavním strůjcem asimilace stovek tisíc Židů z celého světa do nového izraelského státu.

Dá se tak říct, že jestli se někdo zcela mimořádně zasloužil o vznik a přežití státu Izrael, byl to právě on – David Ben-Gurion.

Životopis Davida Ben-Guriona? Myšlence samostatného židovského státu zasvětil celý svůj život

David Ben-Gurion, původním jménem David Grün, se narodil 16. října 1886 v polském městě Płońsk, který byl v té době součást ruského impéria. Jeho otec byl jedním z lídrů hnutí „Lovers of Zion“, což mladého Davida inspirovalo k zájmu o sionismus, myšlenku návratu Židů do jejich historické vlasti, Izraele.

V roce 1906, ve věku 20 let, emigroval Ben-Gurion do Palestiny, tehdy součásti Osmanské říše, kde pracoval jako farmář. Zde si také změnil jméno na Ben-Gurion. Přes náročné podmínky, kdy onemocněl malárií a musel se vyrovnat s nedostatkem prostředků na běžnou obživu, nikdy neztratil ze zřetele svůj cíl – politickou nezávislost židovského lidu v této zemi.

Politická kariéra Davida Ben-Guriona nabrala na obrátkách po první světové válce. Byl jedním ze zakladatelů strany Ahdut ha-Avodah a později Mapai, což byly hlavní sionistické a socialistické politické organizace v Palestině. Během dvacátých let 20. století se Ben-Gurion stal vůdčí postavou sionistického hnutí a v roce 1935 byl zvolen předsedou Židovské agentury, nejvyššího řídícího orgánu světového sionismu.

Ben-Gurion byl nejvýznamnějším představitelem myšlenky vytvoření židovského státu a hrál klíčovou roli v diplomatickém procesu vedoucím k vzniku Izraele. 14. května 1948 prohlásil nezávislost Státu Izrael a stal se jeho prvním premiérem.

Během jeho vedení prošel Izrael válkou za nezávislost v roce 1948, která vedla ke sjednocení různých židovských milicí do Izraelských obranných sil (IDF) a k vysídlení většiny palestinského arabského obyvatelstva.

Jako premiér se Ben-Gurion zaměřoval na budování státních institucí, rozvoj země a integraci židovských imigrantů. Součástí jeho zahraniční politiky bylo zlepšování vztahů s USA a dalšími západními mocnostmi. Ben-Gurion byl známý svým nekompromisním přístupem a vizí, která ho přivedla na pozici „otce zakladatele“ Izraele.

Na konci své politické kariéry, po odchodu ze strany Mapai v roce 1965 a založení nové strany LaAam, která v roce 1969 získala 4 křesla v Knesetu, se Ben-Gurion stáhl do svého kibucu. Zemřel 1. prosince 1973 v Tel Avivu. Jeho jméno nese největší izraelské letiště, univerzita v Negevu a izraelská modifikace britského tanku Centurion. Časopis Time jej zařadil mezi 100 nejvýznamnějších osobností 20. století.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *