David Lagercrantz. Pokračovatel Stiega Larssona

Lisbeth Salanderová a Mikael Blomkvist. Ty dva má každý čtenář severské detektivky neodmyslitelně spojené s mužem jménem Stieg Larsson. Jsou hlavními hrdiny románů Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda, které známe jako první tři díly série Milénium.

Jsou i hrdiny dílu čtvrtého, na kterém Stieg Larsson pracoval, když náhle zemřel na srdeční selhání. Dokončil jej až švédský novinář David Lagercrantz – román Dívka v pavoučí síti vychází česky 27. srpna 2015. Zda bude Lagercrantz alespoň zčásti tak dobrý jako Larsson? Těžko soudit.

Životopis Davida Lagercrantze?  Narodil se 4. září roku 1962 v rodině nakladatele Olofa Lagercrantze, vyrůstal v Solně nedaleko Stockholmu. Vzdělání získal Lagencrantz v několika oborech – studoval filozofii, náboženství a nakonec žurnalistiku. Jako novinář začínal ve firemním časopisu automobilky Volvo. Jako spisovatel se dosud věnoval převážně biografiím, jeho vůbec prvním literárním počinem byl životopis horolezce Gorana Kroppa. Nejslavnější knihou Davida Lagercrantze je pak nejspíše biografie Zlatana Ibrahimoviče.

V roce 2013 podepsal David Lagercrantz smlouvu na dokončení čtvrtého dílu série Milénium Stiega Larssona – vydání je naplánováno na 27. srpna 2015. Datum není zvoleno náhodně – právě v tento den uplyne 10 let od prvního vydání prvního dílu série.